Montaż układu klimatyzacji w bloku wymaga przede wszystkim wykonania obliczeń, aby dopasować odpowiednią moc jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Często zdarza się też, że do montażu klimatyzacji w bloku potrzebna jest zgoda spółdzielni lub zarządcy budynku. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią jednostkę do chłodzenia pomieszczeń w mieszkaniu i kto powinien zająć się montażem. W tym artykule przedstawiamy też średnie koszty montażu klimatyzacji w bloku.

Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację w bloku?

Głównym czynnikiem, który determinuje opłacalność montażu układu klimatyzacji w bloku, jest możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniach do optymalnego poziomu. Co więcej, nowoczesne filtry zastosowane w jednostkach wewnętrznych są w stanie wyłapywać pył i kurz, co przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie powietrza w całym mieszkaniu.

Ogólnie rzecz biorąc, układ klimatyzacji dla mieszkania w bloku poprawia komfort codziennej egzystencji domowników, zwiększa poziom czystości powietrza oraz powoduje realne obniżenie temperatur panujących wewnątrz pomieszczeń.

W jaki sposób wybrać jednostkę klimatyzacji do mieszkania? Podpowiadamy!

Inwestycja w nowoczesny układ klimatyzacji dla mieszkania w bloku powinna być dobrze przemyślaną decyzją. Zanim zdecydujesz się na zakup jednostki wewnętrznej i zewnętrznej wraz z montażem, koniecznie weź pod uwagę kilka aspektów:

  • wielkość pomieszczeń mieszkalnych,
  • wysokość sufitów,
  • sposób izolacji budynku,
  • kształt pokoi,
  • poziom ekspozycji budynku na słońce,
  • liczbę przeszkleń na ścianach.

Na podstawie tych parametrów będziesz w stanie wybrać najwydajniejszy układ klimatyzacji dla swojego domu. Pamiętaj, że wybór klimatyzatora na własną rękę nigdy nie jest dobrym pomysłem. W tej kwestii lepiej skorzystać z kompleksowego doradztwa osób, które na co dzień zajmują się montażem klimatyzacji w blokach i budynkach jedno- lub wielorodzinnych.

Można założyć, że każde 10 m2 mieszkania potrzebuje jednostki klimatyzacji o mocy 1 kW. To oznacza, że dla nieruchomości o powierzchni 80 m2 będziesz potrzebować wydajnej klimatyzacji o mocy 8 kW. Oczywiście to tylko przykład, a dokładne wskazania będzie w stanie przeprowadzić specjalista po dokonaniu obliczeń. Finalnie może okazać się, że dla mieszkania 80 m2 wystarczy nawet klimatyzacja 5 kW – wiele zależy od rozkładu pomieszczeń i wyżej wymienionych czynników.

Jakie klimatyzatory sprawdzą się w blokach?

Wyróżniamy trzy modele klimatyzatorów, które nadają się do montażu w pomieszczeniach mieszkalnych w blokach. To przede wszystkim:

  • Klimatyzatory przenośne – nie wymagają ingerencji w strukturę ścian ani montażu jednostki zewnętrznej na elewacji. Są jednak nieco mniej wydajne od standardowych jednostek klimatyzacji.
  • Klimatyzatory typu split – to stacjonarny sprzęt, który powinien być zamontowany przez wykwalifikowany serwis klimatyzacji. System składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej znajdującej się poza mieszkaniem.
  • Klimatyzatory multisplit – Jest to system który pozwala za pomocą jednego agregatu zewnętrznego możemy podłączyć nawet do 5 jednostek wewnętrznych. Nowoczesny klimatyzator, który może chłodzić latem oraz ogrzewać zimą. W taki system warto zainwestować wtedy, kiedy temperatura pomieszczeń w zimie spada do niekomfortowego poziomu.

Zanim zdecydujesz się na konkretny model klimatyzatora, koniecznie ustal swoje preferencje. Jeśli chodzi o konstrukcje w blokach, jednostki zewnętrzne powinny pracować jak najciszej. Zaleca się, aby wybierać sprzęt generujący hałas nie większy niż 35 dB.

Klimatyzacja w bloku – kto powinien zając się montażem?

Montaż systemu klimatyzacji z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną powinien odbywać się wyłącznie przez wykwalifikowanych ekspertów. Dlaczego? Tylko w ten sposób można zachować gwarancję producenta i zyskać pewność, że system klimatyzacji będzie poprawnie funkcjonować przez wiele lat.

Samodzielny montaż może skutkować uszkodzeniem któregoś z podzespołów, utratą gwarancji producenta, a także spadkiem wydajności, np. w razie użycia nieodpowiednich materiałów do połączenia poszczególnych jednostek.

Pozwolenie na klimatyzację w bloku – czy jest niezbędne?

Osoby, które mieszkają w blokach, muszą zdobyć odpowiednie zezwolenie na montaż klimatyzacji na elewacji budynku. Wniosek o wydanie zezwolenia trzeba złożyć do zarządcy, spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej – zależnie od prowadzonej formy prawnej zarządzającej budynkiem. 

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe najczęściej wskazują w regulaminach, jakie są warunki montażu klimatyzacji. Aby uzyskać pozwolenie na legalny montaż klimatyzacji w bloku, trzeba złożyć wniosek i otrzymać pisemną zgodę na instalację.

Czy można w jakikolwiek sposób uniknąć formalności związanych z pozwoleniem? Tak! Rozwiązaniem jest własny balkon przynależny do nieruchomości. Jednostka zewnętrzna może zostać umieszczona na balkonie przy pomocy specjalnych uchwytów. Dzięki temu nie ma konieczności ingerencji w elewacje budynku, a więc pozwolenie nie będzie konieczne. Jednak w przypadku starszych spółdzielni mieszkaniowych warto dopytać osobę odpowiedzialną za infrastrukturę budynku.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w bloku?

Średnie ceny montażu klimatyzacji w blokach to wydatek na poziomie do kilku tysięcy złotych. Zakładając, że powierzchnie pomieszczenia nie przekracza 35 m2, koszt klimatyzatora wraz z montażem nie powinien przekraczać 4000-5000 złotych. Najtańsze systemy dla mieszkań w blokach mogą kosztować nawet poniżej 4000 złotych z montażem – te jednak znajdą zastosowanie w naprawdę małych mieszkaniach lub kawalerkach.