Zastanawiasz się nad tym, czy samodzielny montaż klimatyzacji w domu jest w ogóle możliwy? Możesz to zrobić na własną rękę, ale musisz liczyć się z pewnym ryzykiem. Decydując się na zamontowanie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej o własnych siłach, możesz stracić gwarancję. Sprawdź, co jest potrzebne do montażu klimatyzacji i jak to zrobić krok po kroku.

Montaż klimatyzacji w domu – samodzielnie. Najważniejsze informacje

Jeśli chcesz zamontować system klimatyzacji w swoim domu na własną rękę, musisz nie tylko poznać zasadę działania klimatyzatora, ale także sprawdzić warunki techniczne producenta odnośnie do poprawnego montażu. Warto dodać, że podczas samodzielnego montażu klimatyzacji w domu nie będziesz mieć gwarancji. Do bezpiecznego montażu uprawiony jest wyłącznie autoryzowany serwis instalacyjny. Uwaga! Do zakupu klimatyzatora potrzebny jest certyfikat F-GAZ, który można zdobyć od UDT po ukończonym szkoleniu.

Samodzielny montaż klimatyzacji jest możliwy, ale tylko jeśli zaopatrzysz się w niezbędne narzędzia oraz akcesoria montażowe, a także spełnisz powyższe warunki. Kilka najistotniejszych elementów to:

  • drabina,
  • elementy odprowadzenia skroplin
  • wieszak lub podstawy do klimatyzatora zewnętrznego
  • przewody elektryczne,
  • miedziane orurowanie.

Nie możesz też zapomnieć o uchwytach na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, akcesoriach montażowych dedykowanych przez producenta wybranego systemu, a także BHP. Pamiętaj, że samodzielny montaż klimatyzacji możesz wykonać poprawnie tylko wtedy, kiedy posiadasz do tego odpowiednie uprawnienia i niezbędne specjalistyczne narzędzia.

Wszelkie prace montażowe związane z systemem klimatyzacji dla domu trzeba wykonać tak, aby podzespoły miały swobodny dostęp do powietrza oraz były położone w zacienionym miejscu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że klimatyzator działa poprawnie i nie ulegnie ewentualnemu uszkodzeniu.

Samodzielny montaż systemu klimatyzacji komplikuje fakt, że musisz samodzielnie uzupełnić czynnik chłodniczy. Do tego potrzebujesz nie tylko odpowiedniego czynnika chłodzącego, ale także dodatkowego zestawu do napełniania i kontroli poziomu ów cieczy. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do uszkodzenia klimatyzatora lub jego praca będzie niewydajna.

Ostatni czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę, montując klimatyzator w domu, to hałas pracy urządzenia. Musisz zamontować jednostkę na zewnątrz tak, aby nie uprzykrzać życia swoim sąsiadom. Co więcej, z jednostki zewnętrznej często wydobywają się skropliny, które mogłyby zniszczyć elewację. Z tego względu niezbędne jest zamontowanie systemu odprowadzania skroplin, np. na trawnik lub do orygnnowania budynku.

Czy samodzielny montaż klimatyzacji w domu ma sens?

Głównym powodem, dla którego można zdecydować się na samodzielny montaż klimatyzacji dla domu, jest cena. W tym przypadku unikniesz kosztów pracy ekipy montażowej. Biorąc pod uwagę mnogość i poziom skomplikowania prac do wykonania oraz potrzeby czas na zamontowanie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej – prawdopodobnie lepszym wyborem będzie współpraca z profesjonalną ekipą montażową.