Polacy coraz częściej sięgają po dobrodziejstwo technologiczne i wybierają klimatyzację. Wynika to głównie z chęci poprawy komfortu życia i eksploatacji swojej nieruchomości. Jeśli wysokie temperatury mocno Ci dokuczają, też możesz zdecydować się na montaż klimatyzacji ściennej lub sufitowej. Decydując się na korzystanie z takiego urządzenia, musisz pamiętać o regularnym serwisowaniu – raz lub dwa razy do roku. To gwarancja, że klimatyzacja będzie wydajnie działać przez wiele lat eksploatacji.

Klimatyzacja i jej rola w nieruchomości

Podstawową funkcją klimatyzacji jest obniżenie temperatury w pomieszczeniach do żądanego poziomu. Jednocześnie zmienia się także wilgotność powietrza, a to przekłada się na komfort życia w domu, mieszkaniu lub nawet podczas przebywania w pomieszczeniach biurowych. Dodatkowo klimatyzatory są wyposażone w nowoczesne filtry, które wyłapują wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz. Klimatyzacja jest w stanie wyłapać kurz, alergeny, pył, roztocza i wiele innych szkodliwych substancji przenoszonych przez powietrze z zewnątrz.

Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz oddychać krystalicznie czystym i świeżym powietrzem w swojej nieruchomości, musisz regularnie serwisować układ klimatyzacji oraz dbać o jego czyszczenie i odgrzybianie. To standardowe procedury, które warto wykonywać raz do roku.

Czy klimatyzację można wyczyścić na własną rękę?

Nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie do tego, aby zająć się czyszczeniem oraz odgrzybianiem klimatyzacji na własną rękę. Niezależnie od posiadanego typu klimatyzacji, wszelkie zanieczyszczenia osadzają się zawsze na filtrze. To właśnie od tego elementu powinieneś zacząć procedurę czyszczenia swojej klimatyzacji. Wystarczy, że zdejmiesz obudowę urządzenia, a od razu zauważysz filtr i ocenisz stan jego zabrudzenia. W razie potrzeby wyjmij go i umyj w wodzie z dodatkiem standardowego detergentu – może być płyn do mycia naczyń.

W samodzielnym czyszczeniu klimatyzacji najważniejsze jest to, aby podczas czyszczenia filtrów dokładnie spłukać detergenty używane do mycia. W przeciwnym razie związki chemiczne przedostawałyby się do powietrza tuż po uruchomieniu klimatyzacji, a to potencjalne ryzyko dla wszystkich domowników.

Uwaga! Niektóre filtry klimatyzacji mogą być jednorazowe. W takiej sytuacji powinieneś wymienić ja na nowe.

Na koniec czyszczenia filtrów warto spłukać ich powierzchnię środkiem bakteriobójczym. Kupisz go w specjalistycznym sklepie z akcesoriami do klimatyzacji. Podobną procedurę musisz przeprowadzić, jeśli chodzi o tackę ociekową. Finalnie musisz już tylko umyć obudowę urządzenia czystą szmatką i to wszystko – klimatyzacja oczyszczona. Jeśli podejmujesz się czyszczenia na własną rękę, pamiętaj też o tym, aby nie stosować do mycia żadnych rozpuszczalników ani środków lotnych, które mogłyby podrażnić drogi oddechowe domowników lub uszkodzić klimatyzację.

Odgrzybianie klimatyzacji – jak to zrobić i kiedy to konieczne?

Proces odgrzybiania klimatyzacji jest prosty i warto go wykonać średnio dwa razy do roku. Najlepiej przed i po sezonie grzewczym. Często zdarza się, że czyszczenie klimatyzacji nie przynosi zadowalających efektów, a zapach stęchlizny po uruchomieniu urządzenia bywa nie do wytrzymania. Wtedy musisz zastosować nieco inne działania i postawić na preparaty odgrzybiające. Te są dostępne najczęściej w formie aerozolu wygodnego do aplikacji.

Odgrzybianie jak najbardziej możesz przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy, że odpowiednim preparatem spryskasz wnętrze klimatyzatora, a następnie uruchomisz go na najwyższe obroty. Po zabiegu konieczne jest wywietrzenie pomieszczenia. Alternatywnie w celu pozbycia się grzybów, pleśni i drobnoustrojów możesz zastosować ozonowanie. W tym przypadku konieczne będzie skorzystanie z usług zewnętrznej firmy.

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji split i multisplit – dlaczego trzeba to robić?

Powody konieczności wykonywania czynności polegających na czyszczeniu i odgrzybianiu klimatyzacji są proste. Takie działania przekładają się na sprawność jednostki klimatyzacyjnej, a dodatkowo poprawiają jakość powietrza filtrowanego przez układ klimatyzacji. Procedurę czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji split i multisplit można zamknąć w kilku krokach.

  1. Zdejmij obudowę i wyjmij filtr.
  2. Umyj go i odkaź środkiem bakteriobójczym.
  3. Zdezynfekuj tackę na skropliny i wymiennik ciepła.
  4. Wlej preparat odkażający do parownika od góry.
  5. Oczyść skraplacz klimatyzacji jednostki zewnętrznej.

Pamiętaj, aby czyszczenie klimatyzacji wykonywać wyłącznie przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych przeznaczonych do tego typu urządzeń chłodniczych. Nie zapominaj też o rękawicach i okularach ochronnych. Możesz też zatrudnić profesjonalną firmę zajmującą się serwisem klimatyzacji – wtedy tylko zapłacisz za usługę, a Twoja klimatyzacja zostanie doprowadzona do należytego stanu technicznego.