Klimatyzatory przeznaczone do użytku w domach, mieszkaniach, a także budynkach użytku publicznego wymagają sezonowej konserwacji. Brak dbałości o poprawność funkcjonowania jednostki zewnętrznej i wewnętrznej może spowodować uszkodzenia urządzenia lub spadek wydajności pracy. Jeśli chcesz, aby powietrze wydobywające się z klimatyzatora było w 100% bezpieczne dla domowników – zadbaj o odgrzybianie i konserwację klimatyzację. Warto wykonać takie czynności, chociażby raz w sezonie.

Czy czyszczenie klimatyzacji jest niezbędne?

Poprawność podłączenia układu klimatyzacji to nie wszystko, o co warto zadbać w przypadku systemu chłodzącego dla domu lub mieszkania. O czyszczeniu klimatyzacji domowej nigdy nie można zapominać. Zaniedbanie procesu czyszczenia i konserwacji powoduje, że w układzie pojawia się grzyb, pleśń, a tym samym klimatyzator transportuje do wnętrza nieruchomości szkodliwe dla człowieka bakterie. 

Warto też dodać, że zaniedbana klimatyzacja generuje brzydki zapach zaraz po uruchomieniu. Takie zjawisko jest częste po włączeniu systemu tuż po zimie, szczególnie jeśli układ nie został wyczyszczony i odgrzybiony z użyciem profesjonalnych preparatów. Proces chłodzenia powietrza przez klimatyzator naturalnie powoduje powstawanie wilgoci. Jej nadmiar negatywnie wpływa na komfort przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Czym skutkuje nieczyszczenie klimatyzatora domowego?

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się mikroorganizmów, bakterii, pleśni i grzybów – trzeba systematycznie poddawać układ klimatyzacji czyszczeniu i odgrzybianiu. Jeśli w klimatyzatorze znajdują się dodatkowe filtry powietrza – po każdym sezonie warto wymienić je na nowe. To gwarantuje, że szkodliwe substancje nie będą rozprzestrzeniać się po nieruchomości. 

Brak regularnego czyszczenia klimatyzatora niesie ze sobą wiele niekorzystnych skutków:

  • spadek wydajności układu klimatyzacji,
  • gorszej jakości powietrze w nieruchomości,
  • gromadzenie się zanieczyszczeń na łopatkach, filtrach oraz w pobliżu miejsca montażu klimatyzatora,
  • wzrost kosztów eksploatacyjnych.

Jak często trzeba czyścić układ klimatyzacji?

Interwały czyszczenia klimatyzatora zalecane są raz na trzy miesiące. W przypadku urządzeń domowych, które nie są mocno eksploatowane, wystarczy wykonać serwis raz na sezon. Filtry klimatyzatora trzeba wymienić wtedy, kiedy poziom ich zabrudzenia jest na tyle duży, że uniemożliwia sprawną pracę urządzenia. Co ciekawe, w domowych klimatyzatorach filtry są często wielokrotnego użytku. To oznacza, że po wyczyszczeniu można ponownie włożyć je do urządzenia, bez konieczności wymiany na nowe.

Na czym polega czyszczenie układu klimatyzacji?

Kompleksowe czyszczenie układu klimatyzacji może być wykonane wyłącznie przez profesjonalny serwis. Wykwalifikowany specjalista zajmuje się rozebraniem podstawowych elementów klimatyzatora, oczyszczeniem jego wnętrza, łopatek wiatraka, a także wymianą filtrów wewnątrz urządzenia. 

W tym celu trzeba używać wyłącznie profesjonalnych preparatów, które umożliwiają usunięcie: brzydkich zapachów, ciężkich zanieczyszczeń oraz rozprzestrzeniającego się grzyba i pleśni. Warto dodać też, że serwisy klimatyzacji realizują jej dezynfekcję. To gwarancja, że klimatyzacja jest przygotowana do kolejnego sezonu i sprawnej oraz bezpiecznej pracy.

Kompleksowy serwis klimatyzacji polega przede wszystkim na dokładnej weryfikacji stanu technicznego niektórych podzespołów klimatyzatora: filtrów, parownika, sterowników, połączeń układu chłodzącego oraz przewodów. Istotny jest także stan instalacji elektrycznej. Czyszczenie domowej klimatyzacji polega przede wszystkim na realizacji kilku czynności:

  1. Odgrzybianie – proces odgrzybiania klimatyzacji polega na usunięciu wszelkich zabrudzeń z łopatek klimatyzatora. To najważniejsza czynność, o której nigdy nie można zapominać, jeśli chodzi o sprawną pracę układu klimatyzacji. Aby poprawnie zrealizować proces czyszczenia klimatyzacji, firmy serwisowe wykorzystują trzy metody: piankowanie, ozonowanie oraz czyszczenie ultradźwiękami. Na rynku dostępne są także środki do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji w formie aerozolu. 
  2. Wymiana filtrów – regularna wymiana zabrudzonych filtrów jest konieczna, aby zapewnić sprawną pracę urządzenia i zapobiegać pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu. 
  3. Dezynfekcja – to proces, który wykonuje się tuż po zakończeniu odgrzybiania oraz wymianie filtrów na nowe. Zastosowanie środków dezynfekcyjnych pozwala na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i mikroorganizmów, które mogłyby wywoływać choroby i infekcje u osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Warto też dodać, że niezbędne jest czyszczenie nie tylko jednostki zewnętrznej, ale także zewnętrznej. Na łopatkach urządzenia na zewnątrz mogą osadzać się liście, zabrudzenia oraz gałęzie drzew, które mogą uszkodzić urządzenie. Bardzo ważne jest utrzymanie parownika w idealnej czystości. To z kolei zapobiega rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii, które wywołują m.in. alergie.

Ile kosztuje czyszczenie klimatyzacji w domu?

Koszty związane z regularnym czyszczeniem i konserwacją układu klimatyzacji w nieruchomościach mieszkalnych to wydatek na poziomie do kilkuset złotych. Ostateczne koszty są uzależnione od zakresu świadczonych usług. Firma serwisowa może zająć się czyszczeniem jednostek zewnętrznych i wewnętrznych, weryfikacją stanu technicznego, odgrzybianiem i dezynfekcją, a także wymianą uszkodzonych podzespołów. Wydatki związane z czyszczeniem i konserwacją klimatyzatora są uzależnione od: specyfiki instalacji, rodzaju prowadzonych prac oraz klasy środków używanych przez serwis klimatyzacji.

Podsumowując: warto zadbać o regularne czyszczenie, dezynfekcję oraz konserwację klimatyzacji dla domu. To podstawa, aby system pracował wydajnie przez cały sezon. Utrzymanie klimatyzatora w czystości to gwarancja, że sprzęt nie ulegnie niespodziewanej awarii.