System rekuperacji mechanicznej to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli system wyposażony jest w odzysk ciepła. Dlaczego? Otóż wysokiej klasy urządzenia rekuperacyjne oraz elementy instalacji wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów zapewniają wysoki komfort użytkowania nieruchomości, niezależnie od powierzchni. Idealnie świeże powietrze, stała temperatura we wszystkich pomieszczeniach oraz brak brzydkich zapachów – to podstawowe determinanty opłacalności zainwestowania w nowoczesny system rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Chcesz dowiedzieć się, jak działa rekuperacja? Zalety takiego rozwiązania są naprawdę przekonujące. Przeczytaj poniższy artykuł, w którym przedstawiamy wszystkie istotne zalety oraz wady montażu systemu rekuperacji w domu. Dzięki temu podejmiesz właściwą decyzję odnośnie do tego, czy zamontujesz mechaniczną wentylację na etapie budowy nowego domu.

Rekuperacja – wady i zalety. Co warto wiedzieć na temat mechanicznego systemu wentylacji?

Zanim podejmiesz decyzję o zainwestowaniu w profesjonalny i kompletny system rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, musisz poznać najistotniejsze korzyści wynikające z takiego rozwiązania. Wszędzie tam, gdzie liczy się wysoki komfort termiczny w pomieszczeniach, a także krystalicznie czyste powietrze, warto zainstalować rekuperację mechaniczną. 

Powodów, dla jakich warto kupić rekuperator i skorzystać z pomocy profesjonalistów w zakresie montażu instalacji wraz z kanałami przepływowymi jest naprawdę mnóstwo. Co jednak nie oznacza, że rekuperacja domowa nie ma żadnych wad. Najistotniejszym minusem montażu rekuperatora wraz z instalacją jest cena. W przypadku standardowych domów jednorodzinnych całkowite koszty inwestycji mogą wynieść nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak działa rekuperacja? Zalety i wady takiego systemu dla domu poznasz w dalszej części tego artykułu. Przejrzyj wszystkie atuty, a przekonasz się, że mimo dość wysokich kosztów rekuperacja jest naprawdę opłacalną inwestycją.

Korzyści wynikające z montażu systemu rekuperacji mechanicznej dla domu

Czy rekuperacja to wyłącznie korzyści? Oczywiście, że nie, choć pozytywy w znacznym stopniu przeważają nad negatywnymi skutkami takiego rozwiązania dla domu. Oto kilka istotnych zalet rekuperacji dla budynków mieszkalnych.

  1. Oszczędności na ogrzewaniu budynku – po zamontowaniu wydajnego systemu rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, rachunki domowe za ogrzewanie mogą ulec znacznemu obniżeniu. Jak to możliwe? Otóż poziom odzysku ciepła w nowoczesnych rekuperatorach sięga nawet do 95%, pod warunkiem że zainwestujesz w centralę z wymiennikiem krzyżowo przeciwprądowym. Wymienniki obrotowe cechują się nieco niższą wydajnością na poziomie ok. 80%. Według specjalistów, rachunki za ogrzewanie budynku, np. pompą ciepła po montażu rekuperatora można obniżyć nawet o 30%. Co więcej, w pomieszczeniach można liczyć na znacznie wyższy komfort cieplny ze względu na łatwiejsze utrzymanie jednolitej temperatury.
  2. Zdrowie wszystkich domowników – inwestując w rekuperację, można zapewnić domownikom dostęp do idealnie czystego powietrza, które jest stale oczyszczane przez filtry znajdujące się w jednostce centralnej rekuperatora. Warto jednak zaznaczyć, że system rekuperacji przynosi korzystne efekty filtracji powietrza w nieruchomości tylko wtedy, kiedy wszystkie okna są szczelnie zamknięte – podobnie jak drzwi. Po montażu rekuperacji należy więc zadbać o szczelność stolarki drzwiowej i okiennej. Dodatkowy wymiennik ciepła w rekuperatorze umożliwia chłodzenie powietrza latem oraz ogrzewanie zimą. Dzięki temu komfort użytkowana domu jest o wiele większy. Co więcej, powietrze nawiewane przez system wentylacji mechanicznej jest pozbawione wilgotności, alergenów i innych związków chemicznych, które mogą być szkodliwe dla organizmu człowieka.
  3. Wygoda użytkowania – czy wygoda może być korzyścią wynikającą z zainstalowania systemu, jakim jest rekuperacja? Zalety mechanicznego systemu wentylacji są różne, choć nie ulega wątpliwości, że komfort korzystania z systemu jest jednym z najistotniejszych. Po zainwestowaniu w nowoczesny rekuperator ze sterownikiem domownicy mogą dowolnie regulować moc nawiewu w nieruchomości z użyciem ściennego sterownika lub przez aplikację mobilną. 
  4. Pełna filtracja powietrza w domu – nowoczesne systemy rekuperacji mechanicznej umożliwiają pozbycie się z powietrza takich związków, jak: dwutlenek węgla, wirusy, roztocza, bakterie, zapachy, wilgoć, kurz. Dzięki temu nieruchomość stanie się przyjazna nawet dla dzieci cierpiących na liczne alergie. Poziom filtracji systemu uzależniony jest od tego, jakie filtry zostaną zastosowane w zamontowanym rekuperatorze. Standardowo w urządzeniach montowane są filtry kieszeniowe G4. Aby zapewnić sobie wręcz idealny poziom filtracji zanieczyszczeń, warto w trakcie serwisu wymienić filtr taki klasy F7 (tylko dla nawiewu). Zatrzymasz w ten sposób nawet do 90% zanieczyszczeń i pyłów o wielkości do 10 µm. Co więcej, wszelkie zanieczyszczenia smogowe również zostaną przefiltrowane przez wyższej klasy filtry, np. ALPHAclear. 
  5. Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła – wszędzie tam, gdzie jest taka opcja, warto wziąć pod uwagę możliwość montażu wymiennika ciepła w gruncie. Taki system zapewnia wysoki poziom wydajności schładzania powietrza latem, gdyż trafia bezpośrednio do rekuperatora z ziemi, a tam powietrze jest o wiele chłodniejsze. To doskonała pomoc dla systemów, które są zmuszone do pracy w wyjątkowo niskich temperaturach zewnętrznych.
  6. Wydajność systemu grzewczego – rekuperacja ma ogromny wpływ na to, jak wydajnie pracuje system grzewczy w nieruchomości. Zgodnie z licznymi opiniami specjalistów, połączenie ekologicznej pompy ciepła i ogrzewania podłogowego z systemem rekuperacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła daje doskonale efekty wpływające na efektywność i koszty ogrzewania. 
  7. Brak zbędnych przeciągów i owadów w nieruchomości – aktywny system rekuperacji w domu nie generuje konieczności otwierania okien w celu przewietrzenia. Za dostęp do świeżego powietrza w nieruchomości odpowiada mechaniczna wentylacja wraz z kompletem filtrów. Nie trzeba więc otwierać okien, a to zmniejsza też ryzyko występowania owadów w pomieszczeniach. Można powiedzieć, że system rekuperacji to gwarancja świeżego i czystego powietrza nawet przy szczelnie zamkniętych oknach w środku lata.

Teraz już wiesz, czym wyróżnia się rekuperacja. Zalety są naprawdę zachęcające do montażu nowoczesnego systemu wentylacyjnego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie do instalacji rekuperacji w swoim domu (najlepiej na etapie projektowania budynku), sprawdź aktualne ceny, koszty użytkowania oraz opinie specjalistów w tym zakresie.

Rekuperacja – wady i zalety. Czy takie rozwiązanie może mieć wady?

Niestety, ale system wentylacji mechanicznej dla budynków mieszkalnych ma pewne wady, choć te nie zniechęcają inwestorów oraz osób budujących domy do montażu kanałów wentylacyjnych i rekuperatora z odzyskiem ciepła. Wady rekuperacji, o których warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji, to:

  1. Koszty instalacji i zakupu rekuperatora – w przypadku nieruchomości o dużej powierzchni, zapotrzebowanie na moc jednostki wentylacyjnej będzie dość duże. Z tego względu cena zakupu rekuperatora może sięgać nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Standardowo przyjmuje się jednak, że jest o wydatek do 5-10 tys. złotych. Cena sytemu może opiewać na kwotę do kilkudziesięciu złotych z montażem, natomiast wydatki generuje też eksploatacja, czyli: wymiana filtrów, coroczne przeglądy systemu oraz zużycie prądu. Przyjmuje się jednak, że rekuperacja w ciągu roku jest w stanie zużyć prądu w cenie do 200 złotych, natomiast sam serwis to wydatek raz do roku – maksymalnie kilkaset złotych.
  2. Ryzyko nieprawidłowego montażu systemu – takie ryzyko pojawia się tylko wtedy, kiedy zdecydujesz się na współpracę z nierzetelną firmą bez doświadczenia lub montujesz rekuperację na własną rękę. Najlepiej skontaktuj się z Komfort Dom, a będziesz mieć pewność, że mechaniczna wentylacja w domu jest wykonana zgodnie z projektem, a na cały system otrzymasz nawet do kilku lat gwarancji wraz z pełnym serwisem.
  3. Możliwość nadmiernego obniżenia wilgotności powietrza – ten negatywny efekt stosowania mechanicznej wentylacji w nieruchomościach można zredukować poprzez stosowanie nawilżaczy powietrza w konkretnych pomieszczeniach. Zjawisko zbyt niskiej wilgotności pojawia się bardzo rzadko. Poprawnie zamontowany system rekuperacji utrzymuje wilgotność na średnim poziomie od 40% do 60%.

Jak widzisz, wad rekuperacji jest o wiele mniej, niż zalet. Warto więc zastanowić się nad tym, aby w trakcie projektowania budynku mieszkalnego uwzględnić możliwość montażu systemu rekuperacji. Jeśli chodzi o minusy takiego rozwiązania, należy też wspomnieć o dodatkowych kosztach czyszczenia systemu. Dla większości użytkowników nie powinno to być większym problemem. Dlaczego? Otóż kompletne czyszczenie układu rekuperacji powinno odbywać się w interwałach co 8-10 lat. 

Wady i zalety rekuperacji – czy system może być problematyczny dla domowników?

Nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie do tego, aby zastosować system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w nieruchomościach mieszkalnych – zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci przebywających w pomieszczeniach. 

A może obawiasz się, że wentylacja będzie generować nieprzyjemny hałas, który stanie się uciążliwy dla domowników? Nic bardziej mylnego. Rekuperator pracuje stosunkowo cicho, a przy poprawnym wyciszeniu i zaizolowaniu przewodów wentylacyjnych system jest praktycznie niesłyszalny dla człowieka.

Przedstawiliśmy już wszystkie najważniejsze informacje na temat systemu wentylacji, jakim jest rekuperacja. Wady i zalety bywają różne, choć w większości przypadków montaż rekuperacji domowej wiąże się wyłącznie z korzyściami – mimo sporych kosztów początkowych. Podsumowując: najważniejsze atuty mechanicznej wentylacji montowanej przez profesjonalistów, to:

  • idealnie czyste powietrze dla całej nieruchomości,
  • brak konieczności wietrzenia pomieszczeń,
  • mniej zanieczyszczeń w pomieszczeniach i brak osadów kurzu na meblach,
  • oszczędności na ogrzewaniu budynku,
  • brak jakichkolwiek strat ciepła przez nawiewniki i komin wentylacyjny,
  • praktycznie idealna wilgotność powietrza.

Jeśli wciąż wahasz się nad tym, czy wdrożyć projekt rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do projektu budowlanego swojego domu lub innej nieruchomości, skontaktuj się z przedstawicielem firmy Komfort Dom. Otrzymasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, a także pozyskasz korzystną ofertę na stworzenie projektu, zakup urządzeń oraz montaż pełnej instalacji w swojej nieruchomości.