System Cichej Kuchni składa się z wentylatora wyciągowego, przejścia dachowego oraz bezsilnikowego okapu. Instalacja systemu przebiega w trzech etapach: montażu wentylatora dachowego z zestawem instalacyjnym, podłączeniu przewodów wentylacyjnych i instalacji elektrycznej oraz montażu okapu kuchennego. W naszym artykule poznasz najważniejsze zalecenia instalacyjne dla systemu Ciche Kuchnie od VILPE

Elementy systemu Cichej Kuchni

Wentylator wyciągowy – wydajny wentylator dachowy zapewnia skuteczną wentylację. Urządzenie znajduje się na dachu, dlatego nawet przy jego maksymalnych obrotach w kuchni panuje komfortowa cisza. Jest montowany w połaci dachu.

Przejście dachowe – zapewnia szczelne połączenie wentylatora z przewodem wentylacyjnym.

Okap bezsilnikowy – w połączeniu z wentylatorem dachowym zapewnia komfort i bezpieczeństwo działania. Inwestor ma do wyboru kilka modeli okapów:

  • ścienne, 
  • sufitowe, 
  • wyspowe, 
  • szafkowe.

Podstawowe zalecenia instalacyjne

Jeśli w kuchni znajdują się urządzenia odprowadzające spaliny do kominów o ciągu grawitacyjnym (np. kominek, koza) system cichej kuchni VILPE nie powinien być stosowany. Siła wyciągu wentylatora może doprowadzić do odwrócenia grawitacyjnego ciągu w kominie, a w konsekwencji spowodować zasysanie spalin do wnętrza budynku.

Gdy chcemy, aby przewód wentylacyjny przechodził przez nieogrzewaną część budynku zaleca się, by wykonać ocieplenie termiczne. W ten sposób zapobiegniemy kondensacji pary wodnej w przewodzie.

Istotną kwestią jest to, żeby przewód wentylacyjny był szczelny od okapu, aż do połączenia z wentylatorem dachowym.

Niezależnie od rodzaju okapu kuchennego należy podłączyć go do osobnego przewodu kominowego. Dzięki temu będzie możliwe odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza z kuchni na zewnątrz budynku.


Marzysz o komforcie w swojej kuchni? Specjaliści z Komfort Dom dobiorą rozwiązanie dla Twojego domu