Jakość powietrza w naszym kraju ostatnio pozostawia wiele do życzenia. Przeciętnie w ciągu godziny wdychamy ponad 300 litrów powietrza! Eksperci ostrzegają nas, aby nie wychodzić z domu, kiedy w powietrzu jest zbyt duże stężenie smogu. Co zatem z powietrzem, które wdychamy w zamkniętym pomieszczeniu? Jak zadbać o prawidłową wentylację, by polepszyć nasze samopoczucie? Z pomocą przychodzi rekuperacja.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacją inaczej nazywamy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jest ona alternatywą dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, zasysającej powietrze wytwarzane przez kominy. Rekuperacja zaś opiera się na ruchu powietrza produkowanym przez rekuperator. Dzięki temu urządzeniu kontrolowany jest ruch nawiewanego oraz usuwanego z pomieszczenia powietrza. Brudne, wilgotne oraz nasycone dwutlenkiem węgla powietrze jest wymieniane na czyste i świeże przy jednoczesnym braku utraty zgromadzonego już ciepła.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator stanowi centrum służące do odzysku ciepła. Urządzenie wyciąga powietrze jednocześnie w dwóch kierunkach. Pierwszy strumień stanowi powietrze pochodzące z zewnątrz budynku. Drugi strumień to ciepłe, ale brudne i wilgotne powietrze z wewnątrz pomieszczenia, wyciągane przez anemostaty, czyli kratki znajdujące się na suficie oraz ścianach. Oba strumienie spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła, lecz – co ważne – nie mieszają się ze sobą, ponieważ każde przepływa odrębnym kanalikiem. Ciepłe i zużyte powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, zostawiając w nim tylko swoje ciepło, a czyste i chłodne powietrze nawiewane z zewnątrz obiektu przejmuje to ciepło. Za pomocą kanałów wentylacyjnych zainstalowanych przy rekuperatorze świeże i czyste powietrze jest rozprowadzane po całym budynku. Zanieczyszczone powietrze z kolei jest wyciągane na zewnątrz.  


Sprawdź naszą ofertę wentylacji/rekuperacji