Domy, w których zainstalowano system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, są praktycznie bezobsługowe. Mimo to nie można zapominać o regularnej wymianie filtrów w rekuperatorze oraz serwisie specjalistycznym. To podstawa, aby utrzymać jednostkę rekuperatora w doskonałej kondycji technicznej oraz zapewnić domownikom dostęp do krystalicznie czystego powietrza. Zobacz poniższy artykuł i dowiedz się, jak często należy wymieniać filtry w rekuperatorze.
Nowoczesne rekuperatory to jednostki, które zasilają cały system wentylacji mechanicznej budynku. Tylko sprawnie działające urządzenie o odpowiednio dobranej mocy będzie w stanie wentylować powietrze w pomieszczeniach tak, aby utrzymać je w czystości i jednocześnie zagwarantować komfort cieplny w budynku. Europejska norma EN779 określa wszystkie klasy filtracji wraz z parametrami filtrów, które powinny zostać spełnione.
W rekuperatorach stosuje się filtry z oznaczeniami: G, M oraz F.
Aby cieszyć się idealnie czystym powietrzem, należy nie tylko stosować wysokiej jakości filtry w rekuperatorze, ale także regularnie je wymieniać. To podstawa utrzymać jednostkę w dobrym stanie technicznym oraz mieć pewność, że powietrze w budynku jest odpowiednio przefiltrowane.
Producenci rekuperatorów dbają o to, aby informować użytkowników systemu o konieczności wymiany filtra. Sterowniki są najczęściej zaprogramowane tak, aby wymagały wymiany filtrów średnio co 90 dni. Choć cykle wydają się dość częste, to jednak warto dbać o regularną wymianę filtrów – to niewielki koszt rzędu do 200-300 złotych, a pozwala utrzymać jednostkę w pełnej sprawności.
Zabrudzone filtry w rekuperatorze mogą blokować przepływ powietrza w jednostce, a to sprawia, że wydajność wentylacji mechanicznej drastycznie spada. Zapchane filtry zmniejszają też czystość powietrza, a więc mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów, a to rzutuje bezpośrednio na samopoczucie domowników. Jeśli zaniedbamy wymianę filtrów, może dojść też do poważniejszych skutków, np. uszkodzenia jednostki rekuperatora.
Nowoczesne filtry do rekuperatorów to wydatek na poziomie do 300 złotych za komplet w przypadku popularnych jednostek. Biorąc pod uwagę, że filtr w rekuperacji wymieniamy średnio 3-4 razy do roku, całkowite wydatki związane z eksploatacją mechanicznego systemu wentylacji nie są większe niż okolice 1000-1200 złotych. Wiele zależy też od poziomu zapylenia i zanieczyszczenia powietrza w domu. Jeśli filtry nie są zabrudzone, można pominąć ich wymianę po trzech miesiącach i delikatnie przeciągnąć termin ich wymiany.
Filtry w systemach rekuperacji są w stanie zatrzymać także smog i liczne alergeny. Głównie z tego względu ważna jest ich wymiana (a także serwis rekuperatora), nawet jeśli filtry i urządzenie wydają się pozornie czyste i sprawne.