Jesteś na etapie planowania budowy nowej nieruchomości mieszkalnej? Możesz zdecydować się rekuperację dla domu jednorodzinnego. To mechaniczny system wentylacji, który zapewnia idealną czystość powietrza dzięki zastosowanym filtrom, a także komfort użytkowania nieruchomości. Dzięki rekuperacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach są utrzymywane na jednolitym poziomie, a powietrze bezwonne. Warto też zaznaczyć, że wentylacja z rekuperacją w domach jednorodzinnych zapewnia idealny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych.

Czym jest system rekuperacji dla domu jednorodzinnego?

Definicja systemu rekuperacji dla domów jednorodzinnych jest wyjątkowo prosta. To energooszczędny system wentylacyjny, który gwarantuje:

  • zawsze świeże powietrze w całym budynku,
  • oszczędność energii cieplnej zimą,
  • brak konieczności wietrzenia domu poprzez otwieranie okien,
  • oczyszczanie powietrza z użyciem systemu filtrów przeciwkurzowych, przeciwpyłowych oraz antybakteryjnych.

Warto też dodać, że system rekuperacji świetnie blokuje smog, który mogłoby przedostawać się do wnętrza pomieszczeń mieszkalnych. To pozytywnie wpływa na komfort użytkowania domu. Nowoczesne systemy rekuperacji dla domu jednorodzinnego to najczęściej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. Odzyskiwanie ciepła z nagrzanego powietrza przekłada się na spore oszczędności zimą, kiedy konieczne jest ogrzewanie nieruchomości, np. pompą ciepła.

Jak działa system rekuperacji w domu jednorodzinnym?

Zasada działania systemu rekuperacji dla domu jednorodzinnego jest naprawdę prosta. Standardowy rekuperator składa się z czterech króćców przyłączeniowych dla kanałów wentylacyjnych.

  1. Czerpnia, czyli kanał doprowadzający zimne powietrze z zewnątrz do rekuperatora.
  2. Wyrzutnia, czyli kanał odprowadzający zanieczyszczone powietrze z rekuperatora na zewnątrz.
  3. Nawiew do pomieszczeń to system, który rozprowadza przefiltrowane powietrze z rekuperatora bezpośrednio do pomieszczeń.
  4. Wyciąg z pomieszczeń podłączonych do systemu. Umożliwia odprowadzanie brudnego powietrza z poszczególnych pomieszczeń do rekuperatora, a następnie wyrzucenie go na zewnątrz.

Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej są o wiele wydajniejsze niż dotychczas znana wentylacja grawitacyjna. Budując nowy dom jednorodzinny, warto pomyśleć o inwestycji w rekuperację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Mimo pewnych kosztów związanych z budową systemu, oszczędności w skali kilku lat będą naprawdę ogromne.

Jak zaplanować system wentylacji mechanicznej dla domu jednorodzinnego?

Inwestycję w system rekuperacji warto zaplanować już na etapie tworzenia projektu budowlanego domu. To znacznie ogranicza koszty inwestycji. W przypadku domów, które zostały już wzniesione, również możliwy jest montaż rekuperatora, aczkolwiek wymaga to przeprowadzenia prac budowlanych. Taka realizacja może zająć średnio od 7 do 14 dni roboczych oraz spowoduje konieczność wykonania kompletnego remontu domu jednorodzinnego włącznie ze stropami. 

Do poprawnego montażu systemu rekuperacji warto mieć dobry projekt instalacji wentylacji mechanicznej. Na jego podstawie można wykonać kompletny system, poprowadzić rury  wentylacyjne oraz zamontować jednostkę centralną. Jeśli nie masz doświadczenia, poproś o pomoc wykwalifikowaną firmę monterską. To jedyny skuteczny sposób, aby system wentylacji mechanicznej był zainstalowany poprawnie. Zyskasz też gwarancję, że rekuperacja będzie wydajnie działać przez wiele lat.

Dlaczego warto mieć rekuperację w domu jednorodzinnym?

System wentylacji mechanicznej daje ogromną swobodę oraz całkowitą kontrolę nad jakością i przepływem powietrza w nieruchomości. Zanim zdecydujesz się na konkretny system, zadbaj o dobry projekt wentylacji jeszcze na etapie tworzenia projektu budowlanego domu. Zbudowanie systemu rekuperacji mechanicznej bez kosztownego remontu jest możliwe tylko na etapie, kiedy budynek nie został jeszcze wzniesiony.

W wyniku montażu rekuperacji dla domu jednorodzinnego możesz zyskać naprawdę wiele korzyści:

  • całkowity brak przeciągów w pomieszczeniach mieszkalnych,
  • prawie zerowe ryzyko występowania pleśni i grzybów w domu,
  • mniejszy hałas w nieruchomości ze względu na stale zamknięte okna,
  • wysoka jakość powietrza nawiewanego,
  • możliwość filtracji smogu i innych zanieczyszczeń,
  • mniejsza ilość kurzu w domu,
  • brak owadów w pomieszczeniach latem,
  • możliwość szybkiego usuwania zapachów.

To tylko kilka powodów, dla których warto zdecydować się na nowoczesny system rekuperacji mechanicznej – zarówno z odzyskiem ciepła, jak i bez tej funkcji. Powodów, dla których warto zdecydować się na rekuperację dla domu jednorodzinnego, jest znacznie więcej. Spore oszczędności na ogrzewaniu nieruchomości, mniejsze straty ciepła oraz niesamowity komfort życia w pomieszczeniach z krystalicznie czystym powietrzem. To właśnie dlatego warto postawić na system wentylacji mechanicznej dla swojego domu.