Instalacja klimatyzacji w domu jednorodzinnym to w dzisiejszych czasach niezbędny system, aby zyskać komfort użytkowania nieruchomości. To ważne szczególnie latem, kiedy chcesz zapewnić sobie i wszystkim domownikom optymalne warunki do życia w domu. Długotrwale utrzymujące się upały w lecie powodują, że temperatura w pokojach domów jednorodzinnych sięga poziomu nawet powyżej 25 stopni Celsjusza. Zastanawiasz się nad klimatyzacją dla swojego domu jednorodzinnego? Poznaj rodzaje, sposoby montażu oraz ceny poszczególnych instalacji.

Klimatyzator dla domu jednorodzinnego – jak wybrać najlepszy model?

Zanim zdecydujesz się na klimatyzator w domu jednorodzinnym, musisz dokładnie zweryfikować zapotrzebowanie nieruchomości na moc klimatyzacji. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie dobrać odpowiedniej jednostki zewnętrznej i wewnętrznej do potrzeb domu. Nowoczesne systemy klimatyzacji umożliwiają nie tylko obniżenie temperatury w pomieszczeniach nawet o kilka stopni Celsjusza, ale także oczyścić powietrze z bakterii i mikroorganizmów. Zanim zdecydujesz się na układ klimatyzacji dla domu jednorodzinnego, weź pod uwagę:

  • moc klimatyzatora,
  • rodzaj konstrukcji,
  • poziom przepływu powietrza,
  • pobór energii elektrycznej,
  • dostępne funkcje klimatyzatora,
  • natężenie hałasu pracy,
  • możliwość regulacji nawiewu,
  • poziom wydajności klimatyzatora.

Na podstawie tych danych będziesz w stanie wybrać idealny klimatyzator dla domu jednorodzinnego. Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii, lepiej zdecyduj się na wsparcie wykwalifikowanych specjalistów. Ekipa ekspertów zajmie się wykonaniem obliczeń, dopasowaniem mocy klimatyzacji do potrzeb nieruchomości, a także kompletnym montażem z pełną, wieloletnią gwarancją.

Jakie rodzaje klimatyzatory wybrać do domu jednorodzinnego?

Zastanawiasz się, w jaki sposób wybrać klimatyzator do domu jednorodzinnego? Przyjmijmy, że nieruchomość, która wymaga ochłodzenia powietrza latem ma powierzchnię użytkową na poziomie 100 m2. Wielkość powierzchni jest podstawowym elementem, który wpływa na to, jaką moc systemu klimatyzacji należy wybrać. Dość istotny jest także układ ścian w domu. Jeśli pomieszczenia są zamknięte, musisz zamontować kilka jednostek wewnętrznych. W przeciwnym razie system klimatyzacji dla domu nie będzie działać odpowiednio wydajnie.

Kiedy chcesz schłodzić wyłącznie jedno pomieszczenie, możesz zdecydować się na pojedyncze urządzenie typu Split. Do niewielkiego salonu wystarczy klimatyzator o małej lub średniej mocy. Do tego rodzaju klimatyzatora potrzebujesz jednostki zewnętrznej (umieścisz ją na elewacji nieruchomości) oraz urządzenia wewnętrznego. 

Urządzenia typu split można zamontować w kilku pomieszczeniach. Dużym atutem takich systemów jest pełna niezależność. To oznacza, że awaria tylko jednego urządzenia wewnątrz domu nie unieruchamia innych klimatyzatorów. Niestety sporym minusem jest konieczność zastosowania takiej samej ilości jednostek zewnętrznych. To dodatkowe koszty, zajęta powierzchnia na elewacji oraz konieczność wykonania prac budowlanych polegających na doprowadzeniu elektryki i systemu wentylacji do poszczególnych jednostek.

Jeśli chodzi o rodzaje klimatyzatorów, wyróżniamy:

  • ścienne,
  • ścienno-przysufitowe,
  • przypodłogowe,
  • kasetonowe,
  • kanałowe.

Najpowszechniejsze są modele ścienne oraz ścienno-przysufitowe. Nie zajmują wiele miejsca, świetnie komponują się z aranżacjami wnętrz domowych oraz działają naprawdę wydajnie.

Ile kosztuje klimatyzacja dla domu jednorodzinnego?

Koszty montażu klimatyzacji w domu jednorodzinnym są uzależnione przede wszystkim od tego, jak wiele jednostek wewnętrznych i zewnętrznych potrzebujesz. Duży wpływ na koszty ma także moc klimatyzatora: im większa, tym wyższa cena całego systemu. Jeśli zdecydujesz się na model klimatyzacji dodatkowymi funkcjami lub niestandardowym kolorem – dopłacisz do inwestycji nawet kilka tysięcy złotych.

Średnie ceny zakupu i montażu klimatyzacji dla domu jednorodzinnego zaczynają się już od 3-4 tys. złotych z montażem. Zakup jednostki zewnętrznej i wewnętrznej to nie jedyny wydatek. Musisz też liczyć się z kosztami instalacji systemu, prac remontowych oraz serwisu. Spore koszty generuje także osprzęt, czyli kable elektryczne, przewody wentylacyjne oraz sterowniki do klimatyzatorów.

Jeśli chodzi o wydatek na zakup klimatyzatora, musisz liczyć się z kosztem na poziomie nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Podstawowe modele o mocy nominalnej ok. 2,6 kW mogą kosztować średnio do 3000 złotych. Zależy Ci na jak najlepszych parametrach technicznych i dodatkowych funkcjach, które ułatwiają korzystanie z systemu klimatyzacji? Możesz wybrać nowoczesne jednostki z kompletem filtrów oraz sterowaniem przy pomocy aplikacji w telefonie. To wydatek nawet ponad 7000 złotych.

Grzanie i chłodzenie w jednym – innowacyjne klimatyzatory dla domów jednorodzinnych

Nowoczesne urządzenia klimatyzujące sprawdzają się nie tylko do chłodzenia powietrza latem, ale także do jego ogrzewania zimą. W taki sprzęt warto zainwestować, chociażby ze względu na lepszą efektywność systemu grzewczego w nieruchomości. Jeśli masz w swoim domu system rekuperacji, takie rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu klimatyzacja będzie ogrzewać powietrze, natomiast rekuperacja zadba o równomierne rozprowadzenie go po powierzchni całego domu.

Ile kosztuje eksploatacja układu klimatyzacji dla domu?

Całkowite koszty eksploatacji klimatyzacji w domach jednorodzinnych nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać. Koszty eksploatacyjne układu klimatyzacji są uzależnione od mocy wybranego układu, liczby zainstalowanych jednostek oraz powierzchni użytkowej nieruchomości, która wymaga schłodzenia. 

Podstawowe koszty eksploatacji związane ze zużyciem energii elektrycznej to wydatek ok. 60-100 złotych miesięcznie. W przypadku urządzeń o nominalnym poborze mocy powyżej 3,5 kW, możesz płacić nieco więcej, nawet ponad 200 złotych miesięcznie. Całkowite koszty eksploatacyjne są także uzależnione od stawek dostawców energii elektrycznej. Im więcej kosztuje 1 kWh mocy, tym wyższy koszt użytkowania klimatyzacji w domu jednorodzinnym.

Do kosztów eksploatacji musisz doliczyć także koszty serwisowania jednostek zewnętrznych i zewnętrznych. W skali roku to kwota od 200 złotych netto za pojedynczy przegląd. Warto jednak dodać, że obowiązkowe przeglądy powinny być realizowane 2 razy w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu letniego oraz zimowego. W przypadku klimatyzatorów z dodatkowymi filtrami, musisz doliczyć też koszty ich wymiany – to często wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Rozmieszczenie klimatyzacji  w domu jednorodzinnym – gdzie umieścić jednostkę?

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzacji w domu jednorodzinnym? Do wyboru masz: salon, sypialnię i kuchnię. W tych pomieszczeniach najczęściej stosuje się wewnętrzne klimatyzatory. Zanim zdecydujesz się na montaż klimatyzacji w konkretnym pomieszczeniu, ustal, gdzie spędzasz najwięcej czasu. Jeśli jest to salon: zamontuj jednostkę wewnętrzną tuż nad powierzchnią drzwi tarasowych lub bezpośrednio przy ścianie nad kanapą. 

Kiedy w sypialni jest naprawdę gorąco, możesz umieścić podstawową jednostkę właśnie w tym pokoju. Staraj się montować klimatyzator w pewnej odległości od łóżka, aby zimne powietrze nie padało na Ciebie podczas snu. Kuchnia to kolejne pomieszczenie, gdzie temperatury osiągają wysoki poziom, szczególnie jeśli często używasz piekarnika i kuchni indukcyjnej. 

Jak przebiega montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym? Krok po kroku

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda montaż klimatyzacji w praktyce? To dość proste, szczególnie jeśli to zadanie wykonuje wyspecjalizowana firma monterska. Procedura montażu klimy w domu jednorodzinnym to trzy podstawowe kroki:

  1. Wybór odpowiedniego modelu klimatyzatora na podstawie mocy, powierzchni nieruchomości oraz funkcji, z których chcesz korzystać. Sprawdzona firma monterska pomoże Ci wybrać odpowiednie urządzenie, a następnie zajmie się jego dostarczeniem na miejsce montażu.
  2. Weryfikacja układu pomieszczeń w domu, stworzenie projektu nowej instalacji klimatyzacji oraz ustalenie terminu podłączenia nowego systemu.
  3. Montaż klimatyzatora. Ten proces trwa najczęściej od kilku do kilkunastu godzin, zależnie od stopnia skomplikowania wybranej instalacji klimatyzacji dla domu jednorodzinnego.

Pamiętaj! Montażem jednostek klimatyzacji i ich podłączeniem do sieci elektrycznej powinien zająć się wykwalifikowany specjalista z uprawnieniami. W przeciwnym razie mogłoby dojść do spięcia elektrycznego, a to prowadzi do uszkodzenia jednostki klimatyzacji. Podczas realizacji prac montażowych specjaliści muszą zamontować jednostkę zewnętrzną na elewacji przy użyciu specjalistycznych uchwytów. Kolejne prace dotyczą wywiercenia otworów, przeprowadzenia instalacji elektrycznej oraz montażu jednostek wewnętrznych w poszczególnych pomieszczeniach.

Klimatyzacje dla domów jednorodzinnych – najważniejsze informacje w pigułce

Planowanie montażu systemu klimatyzacji dla domu jednorodzinnego to wieloletnia inwestycja. Musisz przede wszystkim wybrać urządzenia o odpowiedniej mocy, aby zapewniały odpowiednią wydajność chłodzenia i grzania. Pamiętaj też o regularnych przeglądach i odgrzybianiu klimatyzatora. Zadbaj także o komfort użytkowania systemu (możesz zainstalować sterowniki Wi-Fi). Wybieraj także sprawdzone modele od zaufanych producentów – to gwarancja długowieczności układu klimatyzacji.