Klimatyzatory typu split niewątpliwie stanowią jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań, gwarantujących zachowanie idealnego klimatu przez wszystkie sezony. Biorąc pod uwagę mnogość dostępnych modeli, wybór najbardziej stosownego sprzętu do naszej siedziby czy biura może stanowić nie lada wyzwanie. Poznaj różnorodność systemów klimatyzacyjnych i kluczowe aspekty, które warto uwzględnić podczas selekcji klimatyzatora typu split.

Klimatyzatory typu split – praktyczność w harmonii z komfortem

Klimatyzatory typu split niewątpliwie reprezentują praktyczność, stanowiąc doskonałe uzupełnienie wnętrz mieszkalnych i domów jednorodzinnych. Ich obsługa jest intuicyjna oraz nieskomplikowana, a najistotniejsze jest to, że gwarantują one funkcje:

  • chłodzenia
  • ogrzewania
  • oczyszczania powietrza
  • osuszania i wentylacji

Struktura klimatyzatorów typu split

Zwykły model klimatyzatora typu split jest zbudowany głównie z dwóch segmentów:

  • element wewnętrzny (parownik) - umieszczony wewnątrz pomieszczenia, spełnia rolę chłodzenia atmosfery. W tej części powinny być zamontowane komponenty działające bezgłośnie.
  • element zewnętrzny (skraplacz) – lokalizowany poza obrysem budowli. Tutaj umieszczane są elementy o wyższej emisji dźwięku.

Obie jednostki są ze sobą połączone rurami, którymi przemieszcza się freon. Wspólnie tworzą hermetyczny system chłodzący. Znaczącym atutem montażu klimatyzatorów split jest fakt, że średnice kanalików freonowych są znacząco mniejsze niż przewodów powietrznych. Skutkuje to brakiem potrzeby drążenia obszernych otworów w murze. Klimatyzacja zasilana jest niezależnie i przeznaczona jest dla określonego wnętrza.

Metodologia funkcjonowania klimatyzatorów split nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Nie zachodzi proces napływania gorącego powietrza w miejsce wypuszczanego, które jest używane do chłodzenia kondensatora. Agregat zewnętrzny jest połączony przewodami z freonem i usytuowany jest poza obszarem podlegającym chłodzeniu.

Wskaźniki i właściwości klimatyzatorów typu split

Dopasowując klimatyzator do wielkości danej przestrzeni, istotne jest wybranie sprzętu o odpowiedniej mocy. Biorąc pod uwagę szeroki asortyment klimatyzatorów oraz różnorodność ich zadań, trudno jest wyszczególnić uniwersalny zestaw specyfikacji technicznych. Wybierając sprzęt klimatyzacyjny, warto skupić się na poniższych kryteriach:

zarządzanie z poziomu aplikacji – nowoczesnymi klimatyzatorami można zarządzać z poziomu aplikacji. Dzięki temu będziesz mógł z łatwością monitorować ustawienia urządzenia oraz zostaniesz powiadomiony o wystąpieniu ewentualnych usterek.

natężenie dźwięku klimatyzatorów montowanych na ścianie - im niższy poziom hałasu, tym większy spokój i komfort dla osób przebywających w danym miejscu. W zależności od trybu działania, hałas generowany przez urządzenie może wahać się w zakresie 28 - 65 dB(A).

rozszerzony kąt dystrybucji powietrza – współczesne klimatyzatory zostały skonstruowane w sposób, który umożliwia równomierne rozprowadzenie powietrza po całym wnętrzu. Jest to kluczowe, aby unikać sytuacji, gdy strumień chłodnego powietrza jest skierowany bezpośrednio na obecnych w pomieszczeniu ludzi.

efektywność energetyczna – niektóre modele klimatyzatorów wyposażone są w system zarządzania energią, który automatycznie dostosowuje zużycie prądu oraz wydajność urządzenia.

autoczyszczenie – za sprawą tej właściwości zredukowane zostaje zagrożenie powstawania pleśni oraz minimalizuje się pojawianie się nieprzyjemnych aromatów w przestrzeni. Korzystnie oddziałuje również na trwałość oraz efektywność działania samej maszyny. Różnorodne klimatyzatory mogą posiadać wbudowane filtry przeciwbakteryjne HEPA lub iAIE, mające na celu zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń. Takie modele z łatwością rekomendowane są osobom z alergiami.

jonizacja – proces ten reguluje stężenie jonów pozytywnych i negatywnych w powietrzu, co bezpośrednio podnosi komfort przebywania wewnątrz.

różne tryby pracy – szczególnie przydatna może okazać się funkcja turbo, która w bardzo szybkim tempie dąży do uzyskania żądanej temperatury. Bardzo praktyczna jest także funkcja pracy w trybie cichym, która sprawdza się w nocy.

monitorowanie temperatury wnętrza – sensor temperatury ulokowany w pilocie umożliwia precyzyjne określenie panującej temperatury w danym miejscu. Ułatwia to dokładne ustalenie, jaką temperaturę klimatyzacji należy wybrać.

Funkcja grzewcza w klimatyzatorze split

Klimatyzatory typu split są wszechstronnymi urządzeniami, które nie tylko zapewniają chłodzenie w ciepłe dni, ale także mogą służyć jako efektywny sposób na dogrzewanie pomieszczeń w chłodniejsze okresy. Proces ogrzewania polega na tym, że jednostka zewnętrzna pobiera powietrze z otoczenia, podgrzewa je i następnie wymienia na zużyte powietrze z wnętrza domu. Kilka ważnych informacji dotyczących funkcji grzewczej w klimatyzatorach split:

  • Klimatyzatory zwykle działają skutecznie jako ogrzewanie do temperatury zewnętrznej rzędu -15°C. W temperaturach niższych niektóre komponenty urządzenia mogą się wyłączyć. Jeśli planujesz używać klimatyzatora split jako głównego źródła ogrzewania w zimie, wybierz modele zaprojektowane do pracy w ekstremalnych temperaturach, nawet do -25°C.
  • Montaż klimatyzatorów jest zdecydowanie prostszy i mniej kłopotliwy niż instalacja systemów centralnego ogrzewania.
  • Chociaż podstawową funkcją klimatyzatora jest chłodzenie, warto pamiętać, że jego efektywność w funkcji grzewczej może maleć w bardzo niskich temperaturach.

Jaki klimatyzator split wybrać?

Jeśli poszukujesz prostej i skutecznej metody porównywania różnych modeli klimatyzatorów pod kątem ich wydajności, rentowności czy dodatkowych funkcji, warto skorzystać z naszego rankingu klimatyzatorów. Ranking, który przygotowaliśmy, jest obiektywnym i rzetelnym źródłem informacji o dostępnych na rynku urządzeniach. Systematycznie aktualizujemy nasze zestawienie, włączając do niego najnowsze modele klimatyzatorów. Dzięki naszemu rankingowi w łatwy i klarowny sposób możesz określić, które urządzenia najlepiej spełnią Twoje oczekiwania – niezależnie od tego, czy priorytetem jest dla Ciebie wydajność, jakość wykonania, czy też cena klimatyzatora.