Lato już się skończyło, dlatego klimatyzacja odchodzi w cień, ustępując miejsca grzejnikom. Jednak korzystanie z klimatyzacji domowej zimą też jest możliwe. Urządzenie wcale nie musi czekać na kolejny letni sezon. W jaki sposób klimatyzacja może nam posłużyć zimą? O czym warto pamiętać i jakie problemy mogą wyniknąć z używania klimatyzacji w zbyt niskich temperaturach? Alternatywa dla standardowego ogrzewania? Tego dowiesz się po przeczytaniu naszego artykułu!

Po co korzystać z klimatyzacji zimą?

Korzystanie z klimatyzacji domowej ma sens i jest w pełni bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania zaleceń odnośnie minimalnej temperatury użytkowania. Klimatyzatorów rewersyjnych warto używać przez cały rok. Nawet jeśli nie posiadamy klimatyzacji typu split (zastosowano w nich zawór zwrotny, który zapewnia funkcję ogrzewania).

Klimatyzator jest idealnym źródłem ciepła zastępującym np. grzejniki elektryczne czy nawet centralne ogrzewanie. Nowoczesne urządzenia pozwalają na ogrzewanie pomieszczeń przy stosunkowo niskim zużyciu energii. Grzanie klimatyzatorem jest często kilkukrotnie tańsze niż np. ogrzewanie gazem.

Dodatkową zaletą klimatyzatora zimą jest możliwość użycia funkcji wentylatora gdy np. w mieszkaniu robi się duszno, powodując dyskomfort. Zmniejszy to uczucie braku powietrza w pomieszczeniu bez konieczności wychładzania wnętrza i wpuszczania zimnego powietrza z zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że sprawność klimatyzatora zimą nieco spada.

Jakie temperatury zewnętrzne mogą uszkodzić klimatyzację?

Minimalna temperatura zewnętrzna, w której możemy zazwyczaj bezpiecznie korzystać z klimatyzatora, oscyluje nawet na poziomie -25 do -30 stopni Celsjusza. Uruchomienie klimatyzacji w temperaturze niższej, niż przewiduje producent, może grozić uszkodzeniem urządzenia i skutkować:

  • zamarznięciem wymiennika,
  • zagęszczaniem oleju w sprężarce,
  • zmniejszeniem wydajności urządzenia

Tryb chroniący przed zamarzaniem klimatyzatora

Większość nowoczesnych urządzeń posiada grzałkę w tacce skroplin jednostki zewnętrznej, dzięki czemu urządzenie nie zamarznie nawet podczas obfitych mrozów.

Zima – doskonały moment na montaż klimatyzacji

W miesiącach wiosennych i letnich większość fachowców od montażu klimatyzacji ma już zajęte terminy w kalendarzu, dlatego warto jest go zarezerwować z wyprzedzeniem. W sezonie zimowym możemy liczyć na montaż klimatyzacji od zaraz.