W sieci pojawia się coraz więcej głosów, jakoby klimatyzacja domowa miała szkodzić nowo narodzonemu dziecku. To stwierdzenie godne głębszej analizy. Otóż poprawnie zamontowany system klimatyzacji nie jest szkodliwy dla zdrowia i życia dzieci oraz innych domowników. Wystarczy pamiętać o tym, aby używać klimatyzatora z głową i nie przesadzać z ustawianiem skrajnych temperatur chłodzenia powietrza.

Jak używać klimatyzacji, aby nie pogorszyć stanu zdrowia dziecka?

Jedynym zagrożeniem dla niemowlaka, które niesie ze sobą montaż klimatyzacji, jest brak rozsądnego użytkowania systemu. Każde dziecko potrzebuje prawidłowych warunków do życia, aby zachować 100% zdrowie. Warto dodać, że montaż klimatyzacji w domu może okazać się niezbędny, szczególnie latem, kiedy temperatury w pomieszczeniach przekraczają 25 stopni Celsjusza. Takie warunki nie są korzystne dla żadnego dziecka, a szczególnie dla niemowlaka. 

Jeśli masz klimatyzację w swoim domu i nie chcesz zaszkodzić swojemu dziecku, zastosuj się do kilku wskazówek:

  1. Nigdy nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury chłodzenia. Dla niemowląt wystarczająca będzie temperatura 20-22 stopni w pomieszczeniach, gdzie spędzają najwięcej czasu. 
  2. Staraj się kierować strumień zimnego powietrza tak, aby nie padało bezpośrednio na dziecko. W przeciwnym razie prawdopodobnie narazisz swoje dziecko na ból gardła, katar, anginę, a nawet zapalenie płuc.
  3. Dbaj o regularną wymianę filtrów w klimatyzacji. Zaleca się, aby wykonywać przegląd z wymianą i czyszczeniem filtrów raz na 3 miesiące. W ten sposób zyskasz gwarancję, że powietrze w domu będzie krystalicznie czyste, czyli pozbawione bakterii, drobnoustrojów oraz czynników wywołujących reakcje uczuleniowe.

Powyższe wskazówki to podstawa poprawnego użytkowania klimatyzacji w nieruchomościach, gdzie znajdują się małe dzieci. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura w domu również nie jest wskazana. Chociażby ze względu na fakt, że dziecko może zostać narażone na ataki astmy.

Jaka temperatura klimatyzacji będzie optymalna dla dziecka? Sprawdź!

System klimatyzacji w domu z małymi dziećmi powinien być ustawiony tak, aby poziom chłodzenia temperatury powietrza umożliwiał utrzymanie jednolitego poziomu 20-22 stopni Celsjusza w większości pomieszczeń mieszkalnych. Co więcej, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku nie powinna wynosić więcej niż 6 stopni Celsjusza. To oznacza, że w środku gorącego lata, kiedy na zewnątrz jest 30 stopni Celsjusza, możesz schłodzić pomieszczenia maksymalnie do 24 – to gwarancja bezpieczeństwa dziecka.

Podsumowując: klimatyzacja w domu nie stanowi żadnego zagrożenia dla dzieci – nawet tych najmniejszych. Wystarczy, że zachowasz zdrowy rozsądek podczas użytkowania systemu, zadbasz o dobry stan techniczny wszystkich podzespołów oraz na czas wymienisz wszystkie filtry powietrza.