System rekuperacji (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) to sposób na energooszczędną wymianę powietrza. Nieprawidłowo zainstalowana instalacja może doprowadzić do drastycznego spadku wydajności nawet najlepszego na rynku rekuperatora. Warto jest więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy montażu, by cieszyć się świeżym i czystym powietrzem w swoim domu.

Brak profesjonalnego projektu systemu rekuperacji

Przed wykonaniem montażu rekuperacji najpierw należy zacząć od sporządzenia indywidualnego projektu dla budynku konkretnego typu. Oczywiście taki szkic jest w stanie zrobić tylko specjalista posiadający kompetencje oraz doświadczenie. Dzięki poprawnie przeprowadzonym kanałom wywiewnym i nawiewnym do każdego pomieszczenia będzie dostarczana wymagana ilość powietrza. Poza tym dokładny projekt pozwoli uniknąć wielu problemów, z którymi może się spotkać zarówno instalator, jak i użytkownik.

Niedopasowana wydajność rekuperatora

Wybór rekuperatora o zbyt małej wydajności może sprawić, że urządzenie nie będzie spełniało swojej funkcji. Za mała wydajność może doprowadzić do tego, że oddalone zawory wentylacyjne uniemożliwią lub osłabią prawidłowy przepływ powietrza. Właśnie dlatego dobór rekuperatora o odpowiednich parametrach jest tak kluczowy w efektywnej pracy urządzenia.

Niedokładne izolowanie kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne należy izolować po to, aby zapobiec stratom ciepła, a także zapobiec kondensacji pary wodnej. Niedokładne izolowanie kanałów powoduje niepotrzebne straty ciepła bądź skraplanie się wilgoci w pomieszczeniu.

Montaż rekuperatora w nieogrzewanym pomieszczeniu

Producenci central rekuperacyjnych określają jakie warunki musi spełniać pomieszczenia, aby można było bezpiecznie zamontować rekuperator. Musi ono być ocieplone, czyli zaizolowane, by temperatura nie spadła poniżej zera stopni Celsjusza.

Zaufaj profesjonalistom!

Aby rekuperator spełniał dobrze swoją funkcję, warto jest postawić na wiedzę oraz doświadczenie profesjonalistów z firmy Komfort Dom. Z instalacją wiąże się wiele istotnych detali, dlatego jeżeli chcemy, aby była ona dobrze wykonana – zaufajmy profesjonalistom.