Chcesz dowiedzieć się, jak działa system klimatyzacji dla domu? To dość proste urządzenie, które umożliwia schłodzenie temperatury powietrza w pomieszczeniach nawet o kilka stopni Celsjusza. Ostateczna wydajność urządzenia zależy od tego, jaka moc systemu zostanie dopasowana do potrzeb nieruchomości. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik na temat tego, jak działa klimatyzacja.

Budowa klimatyzacji i znaczenie poszczególnych podzespołów

Jeśli chodzi o systemy klimatyzacji, warto wiedzieć, że większość dostępnych systemów ma bardzo podobną budowę, przynajmniej jeśli chodzi o zastosowane podzespoły. Kompletny system klimatyzacji dla domu składa się z kilku elementów:

  1. Jednostka wewnętrzna – odpowiada za rozprowadzanie powietrza po całym pomieszczeniu lub nieruchomości, zależnie od miejsca zamontowania. Najpowszechniejsze są klimatyzatory typu split, gdzie w jednostce wewnętrznej znajduje się tylko parownik i wentylator, który powoduje przepływ chłodnego powietrza.
  2. Orurowanie miedziane – w rurach z miedzi krąży czynnik chłodniczy, który odpowiada za wydajną pracę systemu klimatyzacji. Przenosi ciepło z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej, powodując ochłodzenie powietrza wtłaczanego do wnętrza budynku.
  3. Jednostka zewnętrzna – bez tego elementu system klimatyzacji nie mógłby działać poprawnie. Dlaczego? Otóż to w jednostce na zewnątrz znajduje się skraplacz, sprężarka, zawór rozprężny oraz dodatkowy wentylator powietrza. Sprężony czynnik chłodniczy przekazuje ciepło z wnętrza budynku do jednostki zewnętrznej, a następnie jest przekazywane do środowiska.
  4. Czynnik chłodniczy – to ciecz, która po sprężeniu powraca do jednostki wewnętrznej pod postacią zimnej cieczy. Następnie pobiera ciepło z wnętrza nieruchomości, dzięki czemu pomieszczenia są klimatyzowane.

Zasada działania klimatyzacji domowej jest bardzo prosta. Kierunek przepływu chłodniczego zawsze rozpoczyna się od skraplacza, przechodząc przez rury miedziane, a kończy swój bieg w zaworze rozprężnym i sprężarce. Przenoszenie czynnika chłodniczego odbywa się stale w trakcie pracy systemu klimatyzacji.

Jakie możliwości mają nowoczesne systemy klimatyzacji? Poznaj najciekawsze funkcje

Wyróżniamy wiele funkcji systemów klimatyzacyjnych. Te są w stanie nie tylko chłodzić pomieszczenia, choć to ich podstawowa i najczęściej wykorzystywana funkcja, szczególnie latem. Inne, opcjonalne sposoby wykorzystania zamontowanego systemu klimatyzacji to:

  • Ogrzewanie pomieszczeń – niektóre klimatyzatory są w stanie ogrzewać pomieszczenia mieszkalne. Wystarczy, że na wyposażeniu systemu znajdzie się rewersyjna pompa ciepła. To odwrócony proces chłodzenia, dzięki czemu z klimatyzacji można korzystać także poza sezonem letnim.
  • Wentylacja pomieszczeń – klimatyzacje świetnie sprawdzają się także do zapewnienia idealnego przepływu powietrza w pomieszczeniach. Stale wydmuchiwane powietrze przemieszcza się po pokojach, gwarantując świeżość i brak brzydkich zapachów.
  • Oczyszczanie – najnowsze klimatyzatory są wyposażone w filtry antybakteryjne, które filtrują powietrze wprowadzane do pomieszczeń. Takie rozwiązanie jest idealnym wyborem dla alergików oraz domów, gdzie znajdują się małe dzieci.
  • Osuszanie – jeśli wilgotność powietrza w nieruchomości jest zbyt duża, warto zainwestować w system klimatyzacji. To dobry sposób, aby obniżyć wilgotność powietrza do optymalnego poziomu 40-60%.
  • Jonizowanie powietrza – to dość innowacyjna funkcja klimatyzacji dla domu, która pozwala na pełne oczyszczenie powietrza w domu. Dla osób, które cenią sobie nienaganne warunki do życia to najlepsza z możliwych funkcji.

Pamiętaj! Mimo ogromnej funkcjonalności systemów klimatyzacji i stosunkowo prostej budowie systemu zawsze należy dbać o regularny serwis, czyszczenie i wymianę filtrów oraz okresową ocenę stanu technicznego poszczególnych podzespołów. To jedyny dobry sposób, aby zagwarantować sobie wydajną, bezpieczną i funkcjonalną pracę klimatyzatora w domu, a nawet w biurze firmowym.