Systemy klimatyzacji dla domu i mieszkania cieszą się coraz większą popularnością. Niestety zmiany klimatyczne coraz bardziej dają się we znaki i temperatury na zewnątrz i w pomieszczeniach mieszkalnych drastycznie rosną. Jedynym skutecznym sposobem na obniżenie temperatury jest montaż klimatyzacji. W jaki sposób dopasować moc urządzeń do zapotrzebowania budynku na chłód? Sprawdź!

W jaki sposób można określić zapotrzebowanie mocy chłodniczej?

Preferowaną moc układu klimatyzacji można obliczyć na dwa sposoby. Pierwsza metoda wykorzystuje powierzchnię użytkową mieszkania, natomiast druga kubaturę pomieszczeń. 

Czym jest moc chłodnicza klimatyzacji? To wskaźnik, który umożliwia dopasowanie odpowiednich urządzeń chłodzących tak, aby temperatura w pomieszczeniach mogła zostać realnie i skutecznie obniżona. Zbyt mała moc chłodnicza klimatyzacji powoduje, że efekt chłodzenia będzie raczej wymierny, a rachunki za energię elektryczną drastycznie wzrosną.

Aby tego uniknąć, konieczne jest ustalenie tego, jak dużą moc powinien mieć klimatyzator montowany w mieszkaniach. 

Obliczanie mocy chłodniczej klimatyzatora – jak to zrobić?

Znasz powierzchnię mieszkania? Potrzebujesz jeszcze kilka innych wskaźników, aby ocenić preferowaną moc klimatyzatora. Kilka z nich to: powierzchnia, rodzaj i wielkość okien, nasłonecznienie pomieszczeń oraz sposób izolacji cieplnej mieszkania. Obliczenie zapotrzebowania mocy chłodniczej wymaga zastosowania dość prostego wzoru.

Przykładowo: mieszkanie o powierzchni do 40 m2 z oknami o łącznej powierzchni 5 m2 wychodzącymi na południowy-wschód potrzebuje około 133 W mocy chłodniczej na każdy m2 okna. To oznacza, że docelowa moc jednostki chłodniczej powinna wynieść ok. 5-6 kW.

Możesz samodzielnie zorientować się, jaka moc klimatyzatora będzie wymagana w Twojej nieruchomości. Wykorzystaj do tego gotowy wzór lub internetowy kalkulator klimatyzacji. Wystarczy, że podasz kubaturę pomieszczenia do kalkulatora, liczbę osób w pomieszczeniach oraz opcjonalnie moc w kW, która jest wydzielana do wnętrza.

Moc klimatyzacji a cena – jaka jest zależność?

Warto mieć na uwadze, że całkowity koszty inwestycji w klimatyzację dla mieszkania rośnie wraz z większym zapotrzebowaniem na moc chłodniczą urządzenia. Przykładowo: typowy klimatyzator o mocy 3,5 kW kosztuje z montażem ok. 4-5 tys. złotych. W przypadku montażu klimatyzacji o mocy ponad 5 kW ostateczna cena może wzrosnąć do 7-8 tys. złotych.

Zależności są także pomiędzy kosztami eksploatacji klimatyzatora a jego mocą. Czasem lepiej zamontować mocniejszy system klimatyzacji, który wbrew pozorom nie pobierze zbyt dużo energii elektrycznej, gdyż chłodzenie pomieszczeń nie będzie dla urządzenia nadmiernym obciążeniem. Problem pojawia się wtedy, kiedy moc chłodnicza jest niewystarczająca dla danego mieszkania.

Decydując się na klimatyzację dla mieszkania, zawsze warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem i poprosić o wykonanie obliczeń. To dobry sposób, aby otrzymać rzetelną wycenę usługi montażu wraz z zakupem urządzenia do chłodzenia powietrza w mieszkaniu. Podsumowując: mieszkania w blokach najczęściej nie wymagają montażu najwydajniejszych urządzeń. Wystarczy wybrać klimatyzację ze średniej półki cenowej, aby zapewnić sobie komfort życia w mieszkaniu – nawet w środku gorącego lata.