Zastanawiałeś się kiedyś, ile tak naprawdę energii elektrycznej zużywa jednostka wewnętrzna i zewnętrzna klimatyzacji? Obliczenie zapotrzebowania na prąd oraz średniego zużycia energii przez klimatyzację wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że znasz podstawowe parametry urządzenia zainstalowanego w swojej nieruchomości, a w prosty sposób ustalisz, ile prądu zużywa klimatyzacja. Zobacz ten poradnik i przekonaj się, ile kosztuje Cię eksploatacja klimy w domu, a także poznaj sposoby na optymalizację zużycia energii elektrycznej przez jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną.

Jak dużo prądu pobiera klimatyzacja? Najważniejsze informacje

Dokładne zużycie prądu przez klimatyzację w domu lub w mieszkaniu jest uzależnione od podstawowych parametrów technicznych urządzenia. Mowa tu przede wszystkim o mocy chłodniczej i klasie energetycznej. Warto też dodać, że na całkowite koszty eksploatacji klimatyzacji wpływa także liczba godzin pracy, kiedy jednostka chłodząca była aktywna.

Przyjmuje się, że na każde 10 m2 nieruchomości potrzebne jest średnio 1 kW mocy chłodniczej. W praktyce jednak działa to zupełnie inaczej. Zapotrzebowanie klimatyzacji  na prąd jest mocno zależne od tego, jaki jest poziom nasłonecznienia pomieszczeń w nieruchomości, a także jak duże przeszklenia są  stosowane w ścianach.

Choć mogłoby się wydawać, że do pokoju 30 m2 wystarczający będzie klimatyzator 3,5 kW – wcale nie oznacza to, że w praktyce rzeczywiście tak jest. Jeśli chcesz mieć pewność, że zamontowany system klimatyzacji działa sprawie i jednocześnie nie pobiera zbyt dużo prądu, koniecznie skontaktuj się z profesjonalistami i wykonaj podstawowe obliczenia.

Jak moc chłodnicza klimatyzacji rzutuje na pobór prądu?

Moc chłodnicza to nie to samo, co moc urządzenia. Musisz rozróżniać te dwa terminy. Ten drugi dotyczy poboru energii przez konkretny model klimatyzatora, natomiast drugi wskaźnik określa, jak wiele chłodu jest w stanie wytworzyć klimatyzator po godzinie pracy urządzenia. Chcesz dowiedzieć się więcej, jak obliczyć ile prądu zużywa klimatyzacja i czy w ogóle warto ją montować? Przejdź do dalszej części artykułu, a dowiesz się wszystkiego, co niezbędne.

Koszty eksploatacji klimatyzacji – jak obliczyć domowe wydatki?

Oszacowanie wydatków na energię elektryczną wynikających z korzystania z klimatyzacji jest łatwiejsze, niż sądzisz. Musisz tylko znać średnie zużycie energii oraz cennik taryfy ze swoim dostawcą prądu. Zatem jak policzyć cenę użytkowania klimatyzacji w domu? Potrzebujesz tylko kilku informacji, a mianowicie:

  • średnie zużycie energii elektrycznej w danym okresie,
  • liczby godzin pracy klimatyzatora,
  • zapotrzebowania na moc chłodniczą.

Przykładowo: załóżmy, że pobór prądu klimatyzacji waha się do 0,8 kW. Tę wartość pomnóż przez liczbę godzin pracy klimatyzacji, np. 40. Aby poznać średnie koszty użytkowania klimatyzacji w domu, musisz tylko pomnożyć pobór prądu przez stawkę za 1 kWh i to wszystko. Zakładając niskie stawki za energię elektryczną, można powiedzieć, że miesięczny koszt schłodzenia pomieszczenia do 30 m2 wyniosą nie więcej niż 30 złotych.

Ograniczenie wydatków a zużycie energii przez klimatyzację – czy koszty można zoptymalizować?

Jeśli w Twoim domu na co dzień działa klimatyzacja, oznacza to, że prawdopodobnie nie lubisz budzić się w sypialni, w której panuje sporo ponad 25 stopni Celsjusza. Długotrwałe działanie jednostki klimatyzacji może rzutować na rachunki za energię elektryczną. Niemniej jednak warto inwestować w klimę do domu lub mieszkania – to mocno podniesie komfort Twojego życia.

W przypadku eksploatacji jednostki klimatyzacji dla domu lub mieszkania możesz nieco ograniczyć wydatki. Wystarczy, że:

  • zamkniesz wszystkie okna w schłodzonym pomieszczeniu,
  • uruchamiaj klimatyzację dużo wcześniej, a nie w ostatniej chwili kiedy chcesz schłodzić pomieszczenia,
  • pozwolisz jednostce zewnętrznej i wewnętrznej pracować całą dobę.

Pamiętaj też o tym, aby nie ustawiać zbyt skrajnych temperatur chłodzenia. Postaraj się też zaprogramować klimatyzator tak, aby działał wtedy, kiedy prąd jest nieco tańszy. Tutaj wiele zależy od Twojej taryfy prądowej ustalonej z dostawcą.