Wentylacja mechaniczna w domach to świetny sposób, aby utrzymać komfortowe warunki do życia we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Co więcej, nowoczesny rekuperator umożliwia filtrację powietrza w całej nieruchomości, dzięki czemu nie ma ryzyka, że bakterie, drobnoustroje oraz inne zanieczyszczenia będą rozprzestrzeniać się po wszystkich pomieszczeniach. Przed inwestycją w rekuperator warto sprawdzić, ile prądu pobiera jednostka. Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak sprawdzić pobór prądu rekuperatora?

Oszacowanie średniego poboru prądu przez jednostkę rekuperatora jest możliwe, ale tylko na podstawie kilku podstawowych parametrów urządzenia. Do oceny zużycia energii elektrycznej podczas pracy wentylacji mechanicznej trzeba poznać:

  • moc urządzenia (W),
  • czas pracy urządzenia (podawany w godzinach).

Dodatkowo trzeba poznać koszt 1 kWh energii elektryczne dostarczanej przez publicznego dostawcę. Dzięki temu można oszacować średnie zużycie prądu przez rekuperator jeszcze przed montażem jednostki. W większości przypadków system rekuperacji mechanicznej pracuje bez przerwy, czyli 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. To oznacza, że jednostka pobiera prąd praktycznie non stop.

Do oszacowania kosztów pracy rekuperatora przyjmijmy następujące parametry: moc urządzenia 110 W oraz czas pracy 24 godziny na dobę. Załóżmy też, że koszt za 1 kWh pobranej energii elektrycznej z sieci to 0,80 zł. Dla tych danych średnie koszty pracy rekuperatora to:

  • dziennie (2,64 kWh) – 2,11 zł
  • miesięcznie (79,2 kWh) –  63,36 zł
  • rocznie (963,6 kWh) – 770,88 zł

To oznacza, że rocznie rekuperacja w domu nie pobierze więcej niż 800 złotych energii elektrycznej dla powyższych parametrów. Większość urządzeń dostępnych na rynku nie powinno pobierać więcej energii niż wskazane wartości. Całkowite wydatki są zależne też od tego, jaka jest taryfa prądowa u dostawcy.

Uśredniając moc rekuperatorów dostępnych na rynku, można założyć, że maksymalny dzienny pobór energii elektrycznej (przy pracy przez całą dobę) wynosi nie więcej niż 2-6 kWh zależnie od rodzaju wybranej jednostki.

Praca rekuperatora a zużycie energii elektrycznej – jak zoptymalizować koszty?

Jednostka rekuperacji nie pobiera zbyt dużo energii elektrycznej. To oznacza, że po prawidłowym montażu jednostki praca wentylacji mechanicznej nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Uwzględniając zużycie prądu na poziomie do 800 kWh, można założyć, że w skali roku użytkowanie rekuperacji nie będzie droższe niż kilkaset złotych.

Do podstawowych wydatków trzeba doliczyć też koszty związane z przeglądami oraz wymianą filtrów (te zaleca się wymieniać raz na 3-4 miesiące). To konieczne, aby utrzymać jednostkę rekuperatora w należytej kondycji przez wiele lat codziennej eksploatacji. Na szczęście filtry w rekuperatorze można wymienić samodzielnie, dzięki czemu jedyne koszty to te związane z zakupem kompletu filtrów – najczęściej nie przekraczają 150-300 złotych za pełen pakiet elementów filtracyjnych.

Optymalizacja kosztów pracy rekuperatora polega przede wszystkim na utrzymywaniu sprawności urządzenia na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu jednostka rekuperacji nie będzie pobierać zbyt dużo prądu, a sama wentylacja będzie sprawnie działać, gwarantując mieszkańcom nieruchomości idealne warunki do życia.