W dzisiejszych czasach system wentylacji mechanicznej jest montowany praktycznie we wszystkich nowoczesnych nieruchomościach. Dlaczego? Otóż zarówno inwestorzy prywatni, jak i deweloperzy chcą budować budynki, które będą wysoce wydajne energetycznie oraz ekonomiczne w użytkowaniu na co dzień. Nowoczesny system rekuperacji z odzyskiem ciepła to doskonały wybór. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje inwestycja w rekuperację w domu? Cena takiego przedsięwzięcia uzależniona jest od wielu parametrów. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.

Co wpływa na kosz rekuperacji?

Nie da się jednoznacznie określić tego, ile środków trzeba zainwestować w innowacyjny system wentylacji mechanicznej, jakim jest rekuperacja. Cena zakupu podzespołów, montażu systemu oraz utrzymania instalacji jest uzależniona od kilku czynników, a mianowicie:

  • Typ rekuperatora – można zdecydować się na modele przeciwprądowe, które charakteryzują się wysokim poziomem odzysku ciepła, a także w nieco tańsze jednostki, które jednak nie będą charakteryzować się tak dobrymi parametrami w odniesieniu do energooszczędności. 
  • Moc wentylatora w centrali – im wyższa moc rekuperatora, tym wyższy pobór energii. Możesz zdecydować się na urządzenie charakteryzujące się mocą na poziomie od 100 do 600 m3/h, zależnie od potrzeb nieruchomości.
  • Rodzaj zastosowanej instalacji – w tym przypadku znaczenie ma przede wszystkim rodzaj wybranych podzespołów, materiały wykonania całej instalacji oraz klasa szczelności rur. Możesz wybrać antybakteryjne tworzywa, które będą nieco droższe lub tańsze zamienniki plastikowe. Co więcej, systemy dostępne na rynku dzielą się także na takie zaizolowane wełna, a także wykonane z ultra cichego surowca, dzięki czemu działanie rekuperacji mechanicznej jest praktycznie bezgłośne.
  • Dodatki wybrane do instalacji – im lepsze dodatki wybierzesz, tym wyższa wydajność systemu rekuperacji mechanicznej. Mimo możliwie wyższej ceny rekuperacji, możesz zyskać wyższy poziom wydajności jednostki chłodzącej, systemu sterowania rekuperatorem oraz filtracji powietrza nawiewanego.

Można powiedzieć, że na koszt wykonania rekuperacji składa się naprawdę wiele czynników. Nie sposób w kilka minut ocenić koszt instalacji rekuperacji w nieruchomości jedno lub wielorodzinnej. To samo tyczy się budynków użytku publicznego czy nawet obiektów hotelowych.

Koszt rekuperacji w domu – w jaki sposób wycenić przedsięwzięcie?

Mniej więcej już wiesz, co wpływa na koszt zakupu systemu rekuperacji. Cena montażu kompletnej instalacji nie jest jednak jednoznaczna. Bez znajomości projektu budowlanego nieruchomości ocena kosztów nie będzie możliwa. Warto więc zaopatrzyć się w kompletne rzuty budynku na każdej kondygnacji, a także specyfikację techniczną odnośnie do tego, w jaki sposób zostaną wykonane podłogi i stropy.

Bez informacji na temat tego, co będzie znajdować się w konkretnych pomieszczeniach,  niestety dopasowanie odpowiedniego systemu wentylacji mechanicznej będzie mocno utrudnione. W tym artykule wskazujemy orientacyjny koszt montażu rekuperacji w odniesieniu do standardowych parametrów budynku mieszkalnego. 

Ile kosztuje rekuperacja wentylacji mechanicznej? Cena systemu

Zastanawiasz się, ile kosztuje rekuperacja w domu? Cena innowacyjnego rozwiązania, czyli mechanicznej wentylacji dla standardowego domu jednorodzinnego to wydatek na średnim poziomie 20-35 tys. złotych. Mowa tu przede wszystkim o zakresie prac obejmującym projektowanie systemu, zakup niezbędnych urządzeń i podzespołów oraz montaż. Można powiedzieć, że na koszt rekuperacji w domu składają się takie elementy, jak:

  • usługa montażu kompletnego systemu rekuperacji,
  • stworzenie projektu systemu odpowiadającego potrzebom domowników i bryle nieruchomości,
  • ocena zapotrzebowania budynku na powietrze wentylacyjne, co pozwala na zmaksymalizowanie efektów działania rekuperacji mechanicznej,
  • zakup centrali wentylacyjnej, czyli wysokoenergetycznego rekuperatora,
  • zakup materiałów budowlanych i akcesoriów niezbędnych do wykonania instalacji,
  • wykonanie przewiertów w stropach,
  • montaż anemostatów nawiewnych i wywiewnych,
  • montaż czerpni i wyrzutni.

Co więcej, do podstawowych kosztów instalacji rekuperacji należy też doliczyć pierwsze uruchomienie serwisowe oraz regulację systemu tak, aby zapewnić idealny przepływ powietrza w każdym pomieszczeniu. Średnia kwota do kilkudziesięciu tysięcy złotych jest jedynie orientacyjna, jeśli chodzi o system – rekuperacja. Cena ostateczna może być też uzależniona od przebiegu prac na budowie, rosnących kosztów materiałów potrzebnych do wykonania systemu, a także cennika usług firm montażowych.

Ile kosztuje rekuperator? Koszt rekuperacji w domu

Całkowity koszt rekuperacji w domu może być naprawdę wysoki, szczególnie jeśli cenisz sobie dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych oraz wysoką wydajność stworzonego systemu. Urządzenie potrzebne do poprawnej pracy mechanicznej wentylacji, czyli rekuperator to podstawowy element generujący spore koszty całkowite dla systemu rekuperacji. Cena rekuperatora może wahać się średnio od 3000 do nawet powyżej 20 000 złotych. Podane ceny są jedynie przybliżonymi kwotami, które są uzależnione od oferty producenta, dystrybutora oraz klasy urządzenia. 

Przykładowo: centrala rekuperacyjna o wydajności do 655 m3/h to wydatek na poziomie nawet ponad 10 000 złotych. Warto jednak zainwestować w taki rekuperator, który będzie odpowiednio dopasowany do potrzeb budynku. Otóż zbyt mocne urządzenie w niewielkim budynku będzie generować zbyt gwałtowny przepływ powietrza, a więc finalnie mechaniczna wentylacja nie do końca będzie spełniać swoją funkcję. Zbyt słaby rekuperator to również problem, gdyż nie zapewni odpowiedniej wydajności przepływu czystego powietrza. Podsumowując: wybór rekuperatora nigdy nie powinien być kierowany wyłącznie ceną, ale zaleceniami wynikającymi z projektu kompletnego systemu rekuperacji.

Nigdy nie wybieraj rekuperatora na własną rękę. Lepiej skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, a zyskasz gwarancję, że nie przepłacisz za urządzenie, a dodatkowo system będzie odpowiednio wydajny. Jeśli chcesz mieć pewność, że jednostka centralna i podzespoły zostaną dobrane idealnie do potrzeb nieruchomości, skontaktuj się z Komfort Dom i porozmawiaj z ekspertem.

Projekt rekuperacji – cena. Kiedy zaplanować inwestycję?

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za projekt rekuperacji? Cena stworzenia kompletnego projektu systemu wentylacji mechanicznej to wydatek na poziomie do kilkuset złotych. Warto jednak wiedzieć, że ostateczne koszty związane z zaprojektowaniem systemu wentylacyjnego są uzależnione od:

  • powierzchni budynku,
  • liczby kondygnacji,
  • liczby pomieszczeń,
  • stopnia zaawansowania projektu budowlanego.

To oczywiście tylko niektóre czynniki, na podstawie których specjalista wyceni stworzenie projektu. W odniesieniu do tego, jaki jest całkowity koszt montażu rekuperacji i zakupu podzespołów, można powiedzieć, że sam projekt jest niewielki wydatkiem. 

Planowanie systemu wentylacji mechanicznej dla domu lub jakiegokolwiek innego budynku należy zacząć zawsze od projektów. W pierwszej kolejności należy kupić dobry projekt domu, który umożliwia wprowadzenie zmian konstrukcyjnych. Tylko wtedy zaprojektowanie systemu rekuperacji nie będzie kłopotliwe i nie wygeneruje jeszcze większych kosztów.

Duże znaczenie w odniesieniu do tego, jaki będzie koszt rekuperacji w domu, ma rodzaj wybranego systemu. Jeśli kupisz projekt z gotowym projektem rekuperacji, np. grawitacyjnej, ale chcesz zmienić ją na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, musisz liczyć się z nieco większym kosztem, który wygeneruje nowa rekuperacja. Cena zmian w projekcie zależy od tego, ile czasu projektant musi poświęcić na wprowadzenie bezpiecznych poprawek, a także uzyskać pozwolenie na budowę. Na etapie budowania projektu, należy uwzględnić takie kwestie, jak:

  • trasa prowadzenia kanałów wentylacyjnych,
  • liczba kanałów do wentylacji,
  • rodzaj zastosowanych materiałów do budowy kanałów,
  • miejsce montażu centralnej jednostki rekuperacji.

Masz już projekt i chcesz rozpocząć budowę, by zamontować system rekuperacji. Cena przedsięwzięcia powinna odgrywać raczej drugorzędną rolę. Lepiej zainwestować w nieco lepsze i wydajniejsze rozwiązania, aniżeli żałować i narazić się na konieczność wykonania remontu instalacji. 

Drugim etapem zaraz po stworzeniu projektu jest budowa fundamentów. Ważne jest to, aby przejścia zaplanowane przez stropy wykonać odpowiednio wcześnie. Dzięki temu unikniesz kosztownego wykonywania odwiertów w stropach. 

Rekuperacja wentylacji mechanicznej – cena i montaż. Krok po kroku

Już mniej więcej wiesz, ile kosztuje projekt rekuperacji. Cena poszczególnych elementów montażowych, jednostki centralnej oraz montażu to nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, zależnie od poziomu skomplikowania prac.

Montaż systemu rekuperacji dzielimy najczęściej na dwa etapy, w trakcie których specjaliści zajmują się kompleksowym montażem oraz uruchomieniem instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

  1. Montaż kanałów wentylacyjnych – sprawa jest dość prosta, jeśli projekt budowlany uwzględniał montaż systemu. Dzięki temu kanały można położyć dość sprawnie, już na etapie budowy w stanie surowym zamkniętym. W rzeczywistości taki stan nieruchomości to ostatni etap, który umożliwia bezinwazyjny montaż rekuperacji. Kiedy w budynku są już tynki, położenie systemu wentylacji bywa kłopotliwe i generuje więcej pracy. Jeśli chcesz mieć pewność, że rekuperacja wraz z osprzętem zostanie zamontowana zgodnie z projektem i zaleceniami producenta, skontaktuj się ze specjalistami Komfort Dom.
  2. Podłączenie rekuperatora do instalacji elektrycznej i uruchomienie systemu – warto dodać, że samo podłączenie rekuperatora oraz sprawdzenie poprawności działania wentylacji to nie wszystko. Firma montażowa powinna zająć się także odpowiednią izolacją przewodów wentylacyjnych oraz ich zabezpieczeniem przed ewentualnym rozszczelnieniem. To niestety mogłoby skutkować nieprawidłową pracą rekuperatora.

Uwaga! Montując rekuperator, np. na poddaszu nieruchomości, należy też zamontować oryginalny system odpływu skroplin. W przeciwnym razie pojawia się ryzyko, że skropliny uszkodzą powierzchnię podłogi.

System rekuperacji – cena jest zbyt niska? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę!

W Polsce działa naprawdę wiele firm, których głównym profilem działalności jest rekuperacja. Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretnym przedsiębiorstwem, weź pod uwagę: opinie klientów, doświadczenie firmy montażowej oraz rodzaj wykorzystywanych podzespołów i urządzeń. Jeśli koszt rekuperacji w domu wydaje Ci się zbyt niski, zweryfikuj też takie kwestie, jak:

 

  • doświadczenie instalatora w zakresie projektowania oraz montażu kompletnej instalacji,

 

  • poprawność wykonanego projektu rekuperacji, który powinien być zgodny z wymogami prawa budowlanego,
  • liczba kanałów wentylacyjnych w projekcie oraz obliczone zapotrzebowanie na powietrze w pomieszczeniach,
  • dostęp do usług serwisowych w firmie, która świadczy usługę montażu.

Nigdy nie zapominaj też o tym, aby poprosić o wydanie stosownej gwarancji na działanie zamontowanego systemu rekuperacji – dotyczy to zarówno elementów instalacji, jak i samego rekuperatora. Przez cały czas użytkowania wentylacji mechanicznej w domu, należy też pamiętać o regularnej wymianie filtrów – dzięki czemu powietrze będzie czyste, a rekuperator zachowa swoją wydajność przez dłuższy czas.

Tylko wtedy, kiedy wybierzesz rzetelną firmę oferującą kompleksowe usługi sprzedaży i montażu systemu wentylacji mechanicznej, zyskasz pewność, że koszt wykonania rekuperacji będzie adekwatny do jakości świadczonych usług. Kiedy nawiążesz współpracę z rzetelną firmą, będziesz mieć możliwość użytkowania rekuperacji przez długi czas, bez żadnego ryzyka wystąpienia awarii. Skontaktuj się z Komfort Dom w tym zakresie, a zyskasz szereg korzyści:

  • cicha i bezawaryjna praca rekuperatora i systemu wentylacji,
  • spore oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym,
  • optymalna praca rekuperatora przez wiele lat,
  • wysoki komfort termiczny nieruchomości przez całą dobę,
  • szybsze odprowadzenie wilgoci i zapachów ze wszystkich pomieszczeń.

Koszt wykonania rekuperacji – dodatkowe elementy wpływające na cenę

Nawet jeśli wybierzesz już firmę montażową i mniej więcej wiesz, ile kosztuje rekuperacja (cena całego systemu), zawsze weź pod uwagę możliwość wzrostu całkowitych kosztów. Dlaczego? Otóż na etapie projektowania możesz jeszcze podjąć decyzję o wykorzystaniu dodatkowych elementów lub zmianie typu wentylacji. Aby zobrazować zmienność kosztów, poniżej przedstawiamy elementy, które także wpływają na koszt instalacji rekuperacji w domu:

  1. Materiał wykonania kanałów – tradycyjne stalowe o dużej średnicy lub nowoczesne polietylenowe, które można schować w posadzce.
  2. Typ rekuperatora – najwydajniejszy będzie sprzęt z odzyskiem ciepła np. firmy Komfovent, Pro-vent, Wanas i wiele innych. 
  3. Rodzaj zastosowanego sterownika – im nowocześniejszy system sterowania wentylacją, tym wyższe koszty inwestycji. 
  4. Liczba czujników zastosowanych w instalacji – można zdecydować się na czujnik dwutlenku węgla, wilgotności, a nawet poziomu przepływu powietrza w kanałach.
  5. Dodatkowe akcesoria, np. system sterowania smartfonem lub podłączenie rekuperatora do systemu zarządzania domem.

Użytkowanie systemu rekuperacji – koszt

Każdym, kto decyduje się na montaż wentylacji mechanicznej i zna już koszt instalacji rekuperacji, powinien wiedzieć, ile kosztuje utrzymanie całej instalacji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynności, które umożliwiają utrzymanie systemu w należytym stanie, a także wpływają na jakość wentylowanego powietrza w domu lub innym budynku.

  1. Regularne przeglądy serwisowe – to najważniejsza czynność, o jakiej kategorycznie nie można zapominać. Specjalista w trakcie przeprowadzania czynności serwisowych wyczyści wymiennik ciepła, odkurzy wnętrze rekuperatora, a także sprawdzi czystość filtrów i w razie potrzeby dokona ich wymiany. Co więcej, firma serwisowa może też sprawdzić drożność kanałów i w razie potrzeby udrożnić je tak, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza.
  2. Wymiana filtrów – powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, średnio raz na pół roku. Warto też pamiętać, aby po zakończeniu prac wykończeniowych w nieruchomości wymienić filtry w rekuperacji na nowe, gdyż te prawdopodobnie będą mocno zawilgnięte i zabrudzone.
  3. Kompleksowe czyszczenie systemu rekuperacji – przyjmuje się, że całkowite czyszczenie instalacji rekuperacji mechanicznej powinno odbywać się raz na 8-10 lat. Klasyczne kanały wentylacyjne można wyczyścić przy pomocy obracających się szczotek oraz powietrza pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu wszelkie zabrudzenia zostaną wyciągnięte aż na koniec kanału. 

Wykonanie i koszt montażu rekuperacji – najważniejsze informacje

Kontaktując się z profesjonalną firmą Komfort Dom Bydgoszcz, możesz liczyć na kompleksowe podejście do każdego zlecenia oraz sprawny montaż rekuperacji z użyciem profesjonalnych narzędzi i urządzeń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o montażu systemu, sprawdź, ile kosztuje rekuperacja. Cena może być zależna nie tylko od czynników, o których wspominaliśmy w powyższym artykule, ale także od metody płatności. Możesz zapłacić z góry za wykonanie całej instalacji lub zdecydować się na płatność w transzach.

Jeśli mowa już o montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, warto też zwrócić uwagę na możliwość zastosowania systemu DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza w budynku z rekuperacją. Na czym to polega? Otóż transfer powietrza z kominka poprzez system rekuperacji mechanicznej pozwala na utrzymanie lepszego komfortu cieplnego we wszystkich pomieszczeniach. Takie rozwiązanie jak najbardziej ma sens, choć musisz wiedzieć, że koszt instalacji rekuperacji będzie w tym przypadku nieco wyższy.

Rekuperacja mechaniczna w domu – o czym nigdy nie można zapominać?

Decydując się na inwestycję w dom lub inną nieruchomość z systemem rekuperacji mechanicznej, należy pamiętać o kilku podstawowych działaniach. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że zainstalowany system będzie działać sprawnie i z należytą wydajnością.

  • podcięcia drzwi zewnętrznych – są potrzebne, aby nie blokować przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami,
  • wyciszenie kanałów wentylacyjnych – dzięki temu system wentylacji jest cichy,
  • szczelność okien – warto zadbać o to, aby stolarka drzwiowa i okienna była idealnie szczelna,
  • podłączenie okapu – pamiętaj, że warto podłączyć okap do automatyki rekuperacji. Zapewnia to prawidłowy przepływ powietrza nawet podczas włacznia okpau na najwyżyszm biegu. Poodłączony okap bezpośrednio do rekuperacji powoduje zabrudzenie kanałów wentylacyjnych, oraz szybkie zabrudzenie filtrów.

System rekuperacji w domu – koszty i montaż. Podsumowanie

Pomieszczenia, do których nawiewane jest powietrze w ramach działania wentylacji mechanicznej, muszą być nie tylko być przystosowane do działania takiego systemu. Warto też pamiętać o tym, że domownicy mogą sterować mocą przepływu powietrza w rekuperacji. Standardowo na co dzień ustala się poziom 1, czyli najsłabszy. W przypadku odwiedzin większej liczby gości lub przyjaciół z psem, warto uruchomić drugi poziom rekuperacji, aby pozbyć się zbędnych zapachów. Ostatni, czyli trzeci poziom rekuperacji służy do przewietrzania pomieszczeń. Co więcej, niektóre systemy rekuperacji są wyposażone w zawór zwrotny, który pozwala na zaciąganie powietrza bezpośrednio z zewnątrz.

Wiedząc już, jaki jest koszt montażu i zakupu rekuperacji możesz o wiele łatwiej podjąć decyzję o tym, czy warto zainwestować w wentylację mechaniczną dla domu. Aby mieć pewność, że system będzie sprawny przez wiele lat i odpowiednio wydajny, wystarczy, że skontaktujesz się z Komfort Dom i poprosisz o przedstawienie oferty instalacji rekuperacji dla swojej nieruchomości.