Przełom maja i czerwca to okres szczególnie dokuczliwy dla wszystkich alergików. Pylenie roślin i traw wiąże się z niekończącą się walką z katarem i łzawieniem oczu. Aby poradzić sobie ze skutkami alergii, należy ograniczyć kontakt z alergenem, między innymi nie otwierając w tym czasie okien w domu. W takim przypadku ratunkiem okazuje się klimatyzacja. Jaki więc klimatyzator sprawdzi się najlepiej?

Alergia wziewna – objawy i metody leczenia

Alergia jest niezwykle popularnym problemem, z jakim boryka się prawie połowa Polaków. Najczęściej występującym rodzajem jest alergia wziewna. Alergenami są pyłki drzew, kwiatów, kurz, a także sierść zwierząt. Wśród objawów należy wymienić między innymi: katar, kaszel, swędzenie oczu, pieczenie skóry, problemy ze snem czy koncentracją. Nieleczona alergia może doprowadzić do astmy oskrzelowej.

Jest kilka skutecznych sposobów na walkę z alergią, np.:

  • leki antyhistaminowe,
  • immunoterapia,
  • dbanie o higienę rąk i twarzy,
  • zapewnienie czystego powietrza.

Ważną rolę w walce z alergią pełni wentylacja mieszkania. Wentylacja mechaniczna, zwana rekuperacją, w sposób ciągły wymieniane jest powietrze zużyte na powietrze świeże i czyste. Wentylacja mechaniczna pozwala na zaprogramowanie sposobu oraz intensywności wymiany powietrza przy zachowaniu odpowiedniej temperatury.

Ilość alergenów w powietrzu można także ograniczyć dzięki zakupowi odpowiedniego klimatyzatora. Działanie urządzenia opiera się na pobieraniu powietrza z pomieszczenia, schłodzeniu go lub ogrzaniu, a następnie oddaniu go z powrotem do otoczenia. 


Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora dla alergika?

Dotychczas panowało przekonanie, że klimatyzacja nie jest dla alergików. Teraz jednak od tego mitu już się odchodzi – klimatyzacja może się okazać wybawieniem od alergicznych dolegliwości. Na jakie funkcje klimatyzatora warto więc zwrócić uwagę?

  • Funkcja jonizacji – dostępne na rynku klimatyzatory jonizują nie tylko powietrze przepływające przez urządzenie, ale również jego bezpośrednie otoczenie. Dzięki temu jesteśmy chronieni  przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się w powietrzu,
  • funkcja osuszania – urządzenie osusza powietrze. Wilgoć powyżej 60% przyczynia się do rozwoju pleśni oraz bakterii, co potęguje dolegliwości alergiczne, dlatego klimatyzator ma pozytywny wpływ na walkę z alergią,
  • zaawansowana filtracja – nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w rozbudowane systemy filtracji, hamując gromadzenie się bakterii, zanieczyszczeń i powstawanie nieprzyjemnego zapachu,
  • automatyczne czyszczenie – automatyczne usuwanie osadu z parownika zapobiega rozwojowi bakterii i wirusów.

Szukasz optymalnego klimatyzatora? Sprawdź naszą ofertę