Zapoznaj się z zasadami instalacji klimatyzacji na zewnętrznej stronie budynku. Dowiedz się, które aspekty są kluczowe przy wyborze właściwego modelu klimatyzacji.

Uzyskanie zgody na instalację klimatyzacji

Upały i wysokie temperatury stanowią problem dla wielu domów. Szczególnie dotknięci są mieszkańcy bloków, głównie na wyższych piętrach – gdzie w pomieszczeniach temperatura wzrasta nie tylko przez słońce świecące przez okna, ale także przez rozgrzany dach. Zasłanianie rolet w ciągu dnia i nocne wietrzenie to chwilowe rozwiązania, lecz nie zawsze wystarczające. Jak więc sobie poradzić? Świetnym wyjściem może okazać się instalacja klimatyzacji. Jednak, ponieważ wiąże się to z ingerencją w fasadę budynku mieszkalnego, konieczne będzie uzyskanie zgody od administratora budynku oraz wspólnoty mieszkaniowej. Jakie aspekty należy brać pod uwagę, rozważając taką decyzję?

Realizacja projektu zgodnie z wymogami wspólnoty mieszkaniowej

Mieszkańcy bloków muszą przestrzegać określonych norm wspólnoty mieszkaniowej. Przy planowaniu zmian w mieszkaniu, ważne jest, aby nie zakłócać komfortu sąsiadów ani uszkadzać mienia wspólnego. Jako właściciel mieszkania, mamy prawo do modyfikacji w jego obrębie. W przypadku zmian dotykających części wspólnych, jak na przykład elewacji, konieczna jest zgoda wspólnoty. Zarządca nieruchomości jako pierwszy ocenia projekt. Bada, czy wprowadzane zmiany nie będą przeszkadzać sąsiadom, czy nie wpłyną negatywnie na stan elewacji czy ogólny wygląd budynku. Dlatego warto przed rozpoczęciem projektu skonsultować się z zarządcą i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę. Projekt niezgodny z wymogami wspólnoty zostanie odrzucony, dlatego konsultacja może znacznie przyspieszyć proces instalacji urządzenia. Po ustaleniu szczegółów projektu, należy złożyć oficjalny wniosek o zgodę na montaż. Zarządca często prosi o dostęp do dokumentacji projektowej. Odmowa dostarczenia dokumentów nie jest zalecana – opinia zarządcy jest decydująca w uzyskaniu zgody. Wniosek o zgodę na montaż można znaleźć na stronie spółdzielni mieszkaniowej, złożyć go i oczekiwać na decyzję.

Jak mądrze wybrać klimatyzację do domu?

Decyzja o zakupie klimatyzatora do domu wymaga uwagi na szereg istotnych detali. Gdy decydujemy się na konkretny model, kluczowe są parametry techniczne, które spełnią nasze indywidualne oczekiwania. Jednak przy współdzieleniu przestrzeni z innymi mieszkańcami, niezbędne jest również uwzględnienie innych aspektów. Podstawowym zagadnieniem dla sąsiadów jest poziom hałasu urządzenia. Należy brać pod uwagę nie tylko hałas podczas używania klimatyzatora, ale i hałas związany z jego montażem. Instalacja klimatyzacji może spowodować przenoszenie wibracji na ściany budynku, co będzie wyczuwalne w sąsiednich lokalach. Kluczowe jest, aby klimatyzator pracował w obiegu zamkniętym, aby uniknąć szkód na elewacji spowodowanych wilgocią. Zwykle montaż urządzenia jest akceptowany na posadzce loggii, ścianie loggii okiennej lub przy balustradzie. Warto również sprawdzić regulacje spółdzielni odnośnie montażu klimatyzacji na zewnętrznych ścianach budynku już na wczesnym etapie planowania.

Instalacja zewnętrznej jednostki klimatyzacyjnej na balkonie, który często jest wyłączonym z użytku wspólnego, jest dobrym wyborem. Zalecane jest umieszczenie urządzenia na dedykowanym stojaku typu L, który izoluje drgania. Dodatkowo, jednostka zewnętrzna powinna być umieszczona na antywibracyjnych podkładach gumowych i odpowiednio wypoziomowana.

Ostatnim etapem jest montaż jednostki wewnętrznej, zazwyczaj umieszczanej na ścianie. Optymalnym rozwiązaniem jest jej instalacja w pobliżu jednostki zewnętrznej, co pozwala na oszczędność miejsca i skrócenie długości orurowania. Ważne jest także przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących dopuszczalnych różnic poziomów i długości instalacji.

Akceptacja wspólnoty mieszkaniowej na instalację klimatyzacji

Zanim zdecydujemy się na montaż klimatyzacji na zewnętrznej ścianie bloku, musimy uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Gdy sąsiad planuje umieścić urządzenie w bliskiej odległości od naszego mieszkania, zrozumiałe jest, że chcielibyśmy mieć wpływ na taką decyzję. Dlatego w przypadku instalacji klimatyzacji, pozostałe gospodarstwa domowe mają prawo decydować o wyrażeniu zgody poprzez uchwałę wspólnoty. Kluczowe jest tu stanowisko zarządcy budynku. Jego rekomendacja ma duży wpływ na decyzję wspólnoty. Konfrontacja z zarządcą nie jest zalecana, ponieważ jego opinia ma istotne znaczenie w procesie decyzyjnym. Brak poparcia zarządu może skutkować odmową akceptacji przez wspólnotę mieszkaniową, szczególnie w sytuacji, gdy zmiana ta ma wpływ nie tylko na sąsiadów, ale również na estetykę całego budynku. Ważne jest, by przy planowaniu montażu klimatyzacji zewnętrznej uwzględnić dobro wspólnoty i komfort życia wszystkich mieszkańców.