Prawidłowo dobrana oraz zamontowana rekuperacja będzie działać w sposób sprawny i ekonomiczny nawet podczas ujemnych temperatur. Urządzenie będzie bez problemu odzyskiwać ciepło wentylacyjne w czasie mrozów, jednak może wymagać zamontowania dodatkowej nagrzewnicy. Jakie znaczenie dla systemu wentylacji ma rekuperator? Poznaj sposób na oszczędność w budżecie domowym!

Dobra izolacja podstawą oszczędności na ogrzewaniu

Rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza wyciąganego z pomieszczeń, a następnie ogrzewa nim powietrze nawiewane. Im kanały wentylacyjne są słabiej zaizolowane, tym temperatura powietrza nawiewanego będzie bardziej zależała od pogody na zewnątrz. W strefie ogrzewanej wymaga się izolacji o grubości 30 mm. Niedostateczna izolacja kanałów ma negatywny wpływ na działanie całego systemu.

Czy można dogrzewać dom za pomocą rekuperatora?

System rekuperacji nie jest źródłem ogrzewania w domu. Jednak pełni bardzo ważną funkcję w systemie wentylacji oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze w budżecie domowym.

Rekuperacja nie wdmuchuje do pomieszczeń powietrza o temperaturze, jaka panuje na zewnątrz tak jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Np. temperatura na zewnątrz wynosi -5 stopni, a powietrze nawiewane przez rekuperator to 15 stopni, gdzie w przypadku wentylacji grawitacyjnej nawiewamy do środka -5 stopni. Dzięki zastosowaniu rekuperacji nie tracimy ciepła, które wyprodukowaliśmy poprzez piec lub pompę ciepła, co w przypadku bardzo wysokich cen surowców daje nam spore oszczędności.

Podczas niskich temperatur Istnieje ryzyko przymarzania kondensatu w wymienniku, dotyczy to głównie wymienników przeciwprądowych. Zabezpieczeniem przed tego typu problemem jest nagrzewnica wstępna. Decydując się na rekuperator bez nagrzewnicy, koszty eksploatacyjne będą znacznie wyższe. Przy bardzo niskich temperaturach rekuperator bez nagrzewnicy spowolni lub całkowicie zatrzyma pracę wentylatora nawiewnego przy jednoczesnej pracy wentylatora wywiewnego. W budynku powstanie podciśnienie, a przez każdą nieszczelność do pomieszczeń będzie przedostawać się zimne powietrze.

Alternatywą jest zakup rekuperatora z obrotowym wymiennikiem ciepła, w którym nie ma możliwości zamarznięcia kondensatu na wymienniku. Wymiennik stale się obraca, przez co jest stale owiewany przez ciepłe powietrze.