Klimatyzacja do niedawna kojarzyła nam się z urządzeniem dostępnym tylko w sklepach czy powierzchniach biurowych. Rozwój technologii sprawił jednak, że klimatyzacja dzisiaj jest podstawowym wyposażeniem nowoczesnego mieszkania. Rynek oferuje zaawansowane urządzenia, charakteryzujące się cichą pracą i niskim zużywaniem prądu. Z naszego artykułu dowiesz się,  jaki rodzaj klimatyzatora sprawdzi się w Twoim domu

Klimatyzacja a zużycie prądu

Klienci najczęściej rezygnują z zakupu klimatyzacji w obawie o wysokie koszty związane z zużyciem prądu. Na szczęście jest to tylko powielany mit, ponieważ dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii klimatyzatory mogą być oszczędne. Wśród wprowadzonych ulepszeń należy wymienić:

  • wysokowydajne sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej,
  • energooszczędne silniki,
  • nowoczesne i oszczędne wentylatory.

Można oszacować zużycie prądu, kierując się następującymi wartościami:

  • poborem mocy w trybie chłodzenia – uwzględniając średnią wartość,
  • cenę za 1 kWh,
  • liczbę godzin pracy klimatyzatora.

Zakup droższego klimatyzatora zmniejsza koszty jego eksploatacji. Jest to szczególnie zauważalne, gdy klimatyzacja jest używana często, a także wykorzystujemy ją do grzania zimą czy podczas okresów przejściowych.  

Rodzaje klimatyzatorów i różnice między nimi

Wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje klimatyzacji – klimatyzację typu SPLIT oraz klimatyzatory przenośne. Klimatyzator przenośny jest kompletnym urządzeniem, natomiast klimatyzacja SPLIT składa się z agregatu zewnętrznego oraz jednostki wewnętrznej. Jakie jeszcze są różnice między nimi?

  1. Agregat w klimatyzacji SPLIT jest montowany na zewnątrz budynku, dlatego nie emituje hałasu wewnątrz.

  2. W przypadku urządzenia przenośnego konieczne jest odprowadzanie ciepłego powietrza poza pomieszczenie oraz uciążliwe opróżnianie tacki ociekowej z wody.

  3. Urządzenia typu SPLIT dzięki wielu wbudowanym funkcjom zużywają znacznie mniejszą ilość energii.

  4. Klimatyzatory przenośne są bardziej mobilne i nie wymagają kosztownego i skomplikowanego montażu. Świetnie sprawdzą się w budynkach, w których nie ma możliwości zamontowania agregatu na zewnątrz (np. w kamienicy).

Komfortdom – dystrybutor klimatyzatorów renomowanych producentów

W ofercie Komfortdom znajdziesz systemy klimatyzacji przeznaczone do domów, biur, sklepów czy wielu innych obiektów. Proponujemy intuicyjne urządzenia renomowanych producentów LG, Kasai oraz Gree. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz optymalne warunki termiczne w całym budynku.